Kilo vermek ve gerçekten zayıflamak için 6 diyet sırrı

Kilo vermek ve gerçekten zayıflamak için 6 diyet sırrı 1

Her pazartesi diyete başlayıp Salı günü hemen vazgeçen insanlar vardır. Diyette başarılı olmak için kararlı olmak ve uygulamak çok önemlidir. İşte, tam bu yüzden 100 kişiden ancak 1’i kalıcı olarak kilo verebiliyor. İşte, kilo verirken aynı anda başarılı olmak için diyet sırları;

İstikrarlı olmak ve alışkanlıklar:

Yemek yeme alışkanlıklarınız diyetinizde çok önemlidir. Örneğin; Sadece fast food yemeğine alışkınsanız, bir anda sebze ve meyve yemeye alışmanız çok zordur. Üstelik vücudunuz buna uygun tepki verecektir. Vücut bir anda stres yaşayacağı için ishal, kabızlık, kusma, mide bulantısı ve doymama hissi yaşayabilirsiniz. Bu durumda, psikolojik olarak da çeşitli sorunlar oluşabilir. Hatta bu sorunlar sizi depresyona bile sokabilir. Kendinizden hemen bir şeyler beklemeyin, yavaş bir şekilde alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyin.

İlerlemenizi yazın:

Kendinize diyetin başlaması ile birlikte bir not defteri edinin. Durumunuzu dikkatli bir şekilde gün ve gün bu deftere kayıt edin. Bu, size ne kadar zamanda ne kadar kilo verdiğinizi gösterir. Hatta bir süre sonra kendinizle gurur duymanıza neden olarak motivasyonunuzu arttırır.

Fiziksel hareketlilik:

Sağlıklı olarak yapılan diyet, kilo vermenizi bir şartla sağlar. Düzenli egzersizlerle diyet programı bir arada yürütülmelidir. Yürüyüşler düşük tempoda yapılsa bile, diyet ile birleşince kilo vermenizi sağlar. Bisiklete binmek, yüzmek, tempolu yürüyüş ve hafif tempolu koşu kilo verdiren en güzel egzersiz programlarıdır.

Arkadaşlar ve aile desteği almak:

Diyete başladığınızda mutlaka arkadaşlarınızın ve ailenizin yardımını isteyin. Bu sayede, arkadaşlarınız ve aileniz diyet bozmaya karar verince, sizi ikna edip yolunuza döndürebilir. Yemek yerken küçük porsiyonlar konusunda uyarabilir. Üstelik siz yemeğinizi onlarla paylaşarak porsiyon küçültebilirsiniz.

Metabolizma tipinizi öğrenin:

Metabolizmanın hızlı çalışması kilo vermeyi kolaylaştırır. Bazen çok ciddi diyet yapıldığı halde kilo verilmez. Bu durum, metabolizmanın yavaş çalışmasından kaynaklanmaktadır. Metabolizmanız yavaş çalışıyorsa, diyetin sonuçları ancak uzun vadede alınabilir.

Metabolizmayı hızlandırmak için öğünlerinize acı biber, zencefil, zerdeçal, tarçın, vanilya, hardal ve keten tohumu eklenir. Bu gıdalar metabolizmayı yaklaşık %5 oranında hızlandırır.   Günde en az 2,5-3 litre su içmek toksinleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır. Soğuk ortamlarda olmak ve yürüyüş yapmak, vücudun kan akımını hızlandırarak metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Diyet ve diyetisyenler:

Diyet yapmaya karar verildiğinde, takip edilmek ve tavsiye almak için beslenme uzmanı, diyetisyen ya da doktorunuza danışın. Unutulmaması gereken şey; her diyet kişiye özeldir ve vücut yapısına göre verilir. Yanlış yapılan diyet, vücutta ciddi organ hasarlarına ve psikolojik bozukluklara neden olabilir.

Yemekten önce su içmek zayıflatır mı?

50 kilo zayıflayan kadınlardan sağlıklı zayıflama tavsiyeleri

Spor yaparak kilo vermenin püf noktaları

Leave a Reply