50 kilo zayıflayan kadınlardan sağlıklı zayıflama tavsiyeleri

50 kilo zayıflayan kadınlardan sağlıklı zayıflama tavsiyeleri 1

Kilo vermede başarı sağlayamayan pek çok insan vardır. Fakat bazı insanlar çok ciddi kilo verirler. Bu fazla kilolarından arınan insanlar, bizlere ilham kaynağı olabilirler. Bu sayede, aynı bu insanlar gibi ameliyat olamadan ve çok sıkı diyet yapmadan sağlıklı zayıflayabiliriz. İşte, 50 kilo veren bazı insanlardan zayıflama önerileri;

Eve sağlıksız atıştırmalıklar almayın:

Hepimizin markete gittiğinde aldığı çeşitli abur cuburlar vardır. Abur cuburlar, evde olduğunda farkında olmadan yeriz. Fakat abur cuburların çoğu, fazla tuzlu ve yağlıdır. Bu gıdalara ara öğünlerde ağırlık verirseniz hızla kilo alırsınız. Abur cubur kesildiğinde de kilo verirsiniz. Bu nedenle, evinizde asla abur cubur bulundurmayın ve bu alışkanlıktan vazgeçin. Bunların yerine kurutulmuş meyveler, taze meyveler, peynir, yağsız ve tuzsuz patlamış mısır, kuruyemişler, kabak çekirdeği ve yoğurt tüketmeye özen gösterin.

Motivasyonunuzu yükseltin:

Motivasyonunuz zamanla düşebilir. Bu durum normaldir fakat hemen kendinizi kuvvetlendirin. Çünkü motivasyonun düşmesi ile bir anda kilo vermeye ara vermek isteyebilirsiniz. Bu durumda, yolun sonunda nelerin sizi beklediğini hayal edin ve kendinizi mutlu hissedin. Bu sayede, motivasyonunuz artacak ve kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

Öğlenleri yürüyüş yapmak:

Eğer çalışıyorsanız, öğle yemeğinizi yedikten sonra 15-20 dakika kadar açık havada yürüyüş yapın. Bu sayede metabolizma hızlanacaktır. Sindirim de kolaylaşacağından, hem uykunuz gelmez hem de kilo vermeye destek olmuş olabilirsiniz.

Sağlıklı atıştırmalıklar:

Daima çantanızda veya evinizde sağlıklı atıştırmalıklarınız olmalıdır. Bu sayede, hem kilo vermeye destek alırsınız hem de aç kalmamış olursunuz. Kuru yemişler, kuru meyveler, taze meyveler, patlamış mısır, haşlanmış yumurta, salatalık, domates ve yoğurt en güzel atıştırmalıklardır.

Yemeğinizi arkadaşlarınızla paylaşın:

Yemeğe çıktığınızda veya akşam yemeğinde, mutlaka yemeğinizi arkadaşlarınızla ya da yakınlarınızla paylaşın. Bu sizin az yemenizi sağlayacağı için, yemeğinizi paylaşmayı alışkanlık haline getirin.

Gerçekçi ve kararlı olmak:

Kendinize karşı dürüst olun. Eğer kilo vermeye çalışırken bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçemiyorsanız, kilo veremeyeceğinizi bilirsiniz. Kilo vermek için kararlı ve gerçekçi olmak gerekir. Mesela; hala gazlı içecek içiyorsanız kilo veremeyeceğinizi bilin.

Küçük değişiklikler yapın:

Kilo vermek uzun bir süreçtir ve bundan dolayı alışkanlıklarınızı yavaş bir şekilde değiştirebilirsiniz. Küçük porsiyonlara alışın ve çayınızı şekersiz için. Yavaş ve uzun süre çiğneyerek yemek yiyin, sağlıklı sebzelere ve meyvelere yönelin. Bu küçük değişiklikler, size uzun sürede çok faydalı olacaktır.

Umudunuzu kaybetmeyin:

Çeşitli sorunlar yaşansa bile asla umudunuzu yitirmeyin. Bu zor dönem, sizin kendinize olan inancınız ve umudunuz sayesinde aşılacaktır. Unutmayın ve asla yılmayın.

Yemeklerinizi kendiniz yapın:

Dışarıdan hazır olarak aldığınız tüm yiyeceklerde katkı maddeleri, tuz ve yağ oranı kesinlikle yüksek olacaktır. Bu nedenle, yemeklerinizi evde kendiniz sağlıklı olarak pişirin.

Bol su için:

Bol su içmek iştahı azaltır ve kilo verdirir. Gün içinde yaklaşık 3 litre kadar su için. Su içmeyi bir alışkanlık haline getirin. Özellikle yemeklerden önce içilen su iştahı kapatacaktır.

Ağırlık kaldırın:

Ağırlık kaldırarak kalorilerden kurtulun. Ağırlık kaldırmak kasları çalıştırır ve kilo vermenizi sağlar. Bu nedenle, sabah erken saatlerde ağırlık çalışmak kilo vermenize yardımcı olur.

Kaçamak yapın:

Kendinizi çok sıkarsanız, mutlaka bir noktada diyetinizi bırakırsınız. Bu nedenle, haftada en az 1 defa dışarıda yemek yiyin. Diyet dışı yediğiniz yemek sizi rahatlatacaktır.

Karbonhidrat alımını kontrol edin:

Protein ve sebze yemeklerine ağrılık verin. Pilav, makarna ve ekmek gibi karbonhidratları sınırlayın. Bu sayede ciddi bir şekilde kilo verebilirsiniz. Rafine karbonhidratlar, daima kilo almanızı sağlayan en etkili yiyeceklerdir.

Leave a Reply