E vitamini en çok hangi yiyeceklerde bulunur?


e vitamini nelerde bulunur

en çok hangi yiyeceklerde bulunur?

E vitamini hangi gıdalarda bulunur, en çok E vitamini içeren besinler nelerdir işte ayrıntılar. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu E vitamini yeterli miktarda alınmadığında, serbest radikallerin hücre yapısına zarar vermesine ve güneşin zararlı ışınlarına karşı
korumasız kalmanıza sebep olmaktadır. Ayrıca damar sertliği ve bundan dolayı kalp krizine, damar tıkanıklığı nedeniyle bacak ve göğüs ağrılarına neden olabilmektedir. E vitamini eksikliğine bağlı olarak Alzheimer, prostat kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri ve kalp hastalıkları gibi hastalıkların riskini artabilmektedir.

E vitamini eksikliği sıklıkla görülen bir sorun değildir ve her gün tükettiğiniz gıdalarla günlük E vitamini ihtiyacı karşılanabilmektedir. E vitamini eksikliği bazı genetik hastalıklarda, E vitamini emilimini önleyen sindirim sistemi hastalıklarında ve erken doğan bebeklerde görülebilmektedir.


E vitamini olan besinler:

Ayçiçeği, soya, mısır ve buğday tohumu yağı gibi bitkisel yağlar E vitamini yönünden çok zengindirler. Her gün sadece 1 avuç fındık, badem ve fıstık yeseniz bile günlük ihtiyacınızı fazlasıyla karşılarsınız. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kahvaltılık tahıllar da en iyi E vitamini kaynaklarındandır. E vitamini içeren bazı besinlerle ilgili kısa bilgiler vermek gerekirse;


Badem: Bademden 1 avuç tükettiğiniz taktirde günlük ihtiyacınızın %35’ini karşılayabilmektesiniz.

Ay çekirdeği: Bir avuç kadar ay çekirdeği günlük E vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılar.

Ispanak: 100 gram kadar haşlanmış ıspanak günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %10’unu karşıladığı gibi, magnezyum, demir, potasyum ve fosfor bakımından da oldukça zengindir.

Pazı: Aynı miktardaki haşlanmış pazı da tıpkı ıspanakta olduğu gibi E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılamaktadır.

Karalahana: Karalahana da ıspanak ve pazıdaki gibi %10’luk E vitamini gereksinimini karşılamaktadır.

Toz acı biber: Öğünlerde tükettiğiniz yemeklere acı biber eklemeyi seviyorsanız, E vitamini ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılarsınız. 1 çay kaşı kadar toz acı biber %4’lük E vitamini ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Kuşkonmaz: 100 gram kadar çiğ kuşkonmaz tükettiğinizde E vitamini ihtiyacınızın %6’sını karşılarsınız.

Buğday tohumu yağı: E vitamini bakımından çok zengin bir besin olan buğday tohumu yağının 1 yemek kaşığı ihtiyacınızın hepsini karşılamaya yeterlidir.

Fındık yağı: E vitamini ihtiyacının %30’unu 1 yemek kaşığı fındık yağı ile karşılama imkanına sahipsiniz.

Badem yağı: %26’lık E vitaminini 1 yemek kaşığı badem yağı tüketerek alabilmektesiniz.

Aspir yağı: %8’lik E vitamini gereksinimini 1 çay kaşığı aspir yağı ile karşılıyorsunuz.

Sarımsak: Kokusu ne kadar rahatsız etse de diğer faydalarının yanında 3-4 diş sarımsak E vitamini ihtiyacınızın %8’ini karşılar.

Yer fıstığı: Günlük tüketeceğiniz 1 avuç yer fıstığı E vitamini ihtiyacınızı %12 oranında karşılamaktadır.

Diğer E vitamini alabileceğiniz besinler olarak; Kanola yağı, keten tohumu yağı, pirinç kepeği yağı, köri, Toz zencefil, palmiye yağı, zeytinyağı, yulaf yağı, oregano, soya yağı, kuru kayısı, fesleğen, Brüksel lahanası, brokoli, papaya, domates, kale, havuç ve dolmalık biberi sayabiliriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor