Elma sirkesinin bilinmeyen faydaları


elma sirkesinin bilmediğimiz faydaları

, birçok faydası ve değişik kullanımları ile sofralarımızdan eksik edilmemesi gereken bir üründür. İçeriğindeki bol vitamin ve elementler nedeniyle elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez. İşte; elma sirkesinin bilmediğimiz faydaları.

1- Kan şekerinin dengelenmesini sağlar:

Gece yatmadan önce iki kaşık elma sirkesi tüketmek, şekerin kan dolaşımına karışmasını yavaşlattığı gibi glikoz seviyesini de düşürmekte ve kan şekerini dengelemektedir.


2- Kilo vermeye yardımcıdır:

Elma sirkesinin içeriğindeki asetik asit su kaybının azalmasını önlediği gibi, açlık hissini de azaltmaktadır. Bu etkisinden yararlanmak için sofralarınızın vazgeçilmezi salatalara elma sirkesini eklemeniz yeterli olacaktır.


3- Selülitin azalmasını sağlar:

Elma sirkesini haricen de kullanma imkanına sahipsiniz. Bir yemek kaşığı kadar elma sirkesine iki kaşık zeytinyağı ekleyerek selülit olan bölgelere masaj yapabilir, selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

4- Yaşlanma etkilerini yavaşlatır:

Elma sirkesi güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki asit dengesinin sağlanmasına katkı vererek yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Ayrıca elma sirkesini bir sprey kutusuna koyarak sulandırdıktan sonra, doğal tonik olarak yüz temizliğinizde de kullanabilirsiniz.

5- Kalbe yararlıdır:

İçeriğindeki asetik asit sayesinde kötü kolesterolü azaltarak kan basıncını düşürmekte ve iyi kolesterol seviyesini arttırmaktadır. Öğünlerinizde elma sirkesini eksik etmeyerek kalp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

6- Oksit giderici etki sağlar:

Pek çok sebze ve meyvede olduğu gibi elma sirkesi de antioksidan özelliği olan bir besindir. Bu özelliği sayesinde hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerle savaşarak bağışıklık sistemini de güçlendirir.

7- Osteoporoz riskini düşürür:

Elma sirkesinin içinde yer alan mineraller ve kalsiyum osteoporoz riskini düşürmekte ve tedavisine katkı sağlamaktadır. Kemiklerinizin daha güçlü olabilmesi için yemeklerinizde elma sirkesini mutlaka bulundurun.

8- Lekeleri ve gözeneklere iyi gelir:

Cildinizin üzerinde oluşan lekeler ve gözenekleri elma sirkesi ile temizlediğinizde lekeleri kurutur ve iyileşmesine yardımcı olur.

9- Sinüslere faydalıdır:

Elma sirkesinin içindeki asetik asit ve potasyum sinüslerdeki tıkanıklığı gidermektedir. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin  ve tüketin.

10- Boğaz ağrılarında etkilidir:

Elma sirkesi ile gargara yaparak antibakteriyel özelliği ve virüs karşıtı olması sayesinde boğaz ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

11- Saç sağlığına iyi gelir:

Yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak suyu boş bir şampuan kutusuna koyun. Bu karışımla haftada birkaç kez saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulama yapabilir, sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

12- Hıçkırığı geçirir:

Hıçkırık midedeki asit sebebiyle ortaya çıkar. Elma sirkesi ile yapacağınız gargara sayesinde bu asidin dengelenmesini sağlayarak hıçkırıktan kurtulabilirsiniz.

13- Hazmetmeye yardımcıdır:

Bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir kaşık balı bir bardak ılık suya koyun ve karıştırın. Bu karşımı akşam yemeklerinden yarım saat kadar evvel tüketirseniz hazımsızlığa iyi gelecektir.

14- Ağız kokusunun giderilmesini sağlar:

Her gün ağzınızı elma sirkesiyle çalkalarsanız ve gargara yaparsanız, anti-bakteriyel özelliği sayesinde ağız kokularını giderebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...2 Yorum

  1. O Gur. 3 Şubat 2016
  2. O Gur. 3 Şubat 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor