Uyku getiren ve uyku kaçıran yiyecekler

Uykuyu etkileyen 8 sürpriz yiyecek

Uyku sayesinde vücudumuz kendini toparlar ve iyileştirmeye başlar. Uyku esnasında hormon salgısı, yeni hücre yapılanması oluşur. Bu nedenle uyku, sağlığımız için gereklidir. Bazı yiyecekler uykumuzu kaçırır bazıları ise, uyku için gereklidir. İşte, uykuyu etkileyen 8 sürpriz yiyecek ;

Uykuya yardımcı yiyecekler

Ceviz ve badem

Badem içerisinde bulunan magnezyum, triptofan ve melatonin içerir. Bu 3 kimyasal uykuyu sağlayan kimyasallardır. Bu nedenle yatmadan 1 saat önce 1 avuç badem, ceviz yenilmelidir.

Yulaf ezmesi

İçerisinde magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor olan yulaf ezmesi uykuya yardımcıdır fakat sıklıkla kahvaltıda tercih edilir.

Ahududu ve kiraz

Melatonin en fazla ahududu ve kirazda bulunur. Melatonin sayesinde uyku uyunmaktadır.

Muz

Potasyum ve magnezyum açısından muz, uyku uyumaya yardımcıdır. Doğal kas gevşetici de olan muz, uykuya yardımcı olan triptofan içermektedir.

Uykuya engel yiyecekler

Greyfurt

Greyfurt, mide asidini arttırır. Bu sayede mide ekşimesi oluşur. Greyfurt ve turunçgiller uyku öncesi mide sorunları kaynaklı rahatsızlık verir.

Kereviz

Kereviz çok sağlıklıdır ve uyku öncesi tüketilmemelidir. Çünkü, kuvvetli bir idrar söktürücüdür. Gece boyunca uykudan uyanmak zorunda kalabilirsiniz.

Yağlı ve kızarmış yiyecekler

Yağlı ve kızarmış yiyecekler uyku kalitesini bozar. Mide bu ürünleri sindirmek için çok fazla çalışır. Bu da hazımsızlık ve ekşimelere neden olur. Gece uyku sorunu yaşamamak için bu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Baharatlar

Metabolizmayı hızlandıran baharatlar, uykunuzu kaçırabilir. Yatmadan önce yememek gereklidir.

Uykuya dalmada güçlük çekmek

Magnezyum, uykuyu düzenlemektedir. Magnezyum eksikliği ile insomnia yani uykusuzluk hastalığı oluşur. magnezyum eksikliğinde, depresyon ve ruhsal problemler oluşabilir. Magnezyum en fazla, koyu yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği, susam, fındık, kuru yemişler, fasulye, mercimek ve balıkta bol miktarda bulunur.

Sık uyanmak

Potasyum geceleri uykuda kalmada sorun yaşayanlarda kullanılır. Potasyum eksikliği, uykunun kalitesini bozar. Fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, fırınlanmış  patates, avokado, muz en iyi potasyum kaynaklarıdır.

Gün boyunca yorgunluk

Gün boyunca uykulu olmak D vitamini eksikliği ile oluşabilen bir durumdur. Güneş ışınları D vitaminin en güvenilir kaynağıdır. Kılıç balığı, somon, ton balığı bol D vitamini içerir. Bol güneş ışığı almak en önemli D vitamini kaynağıdır.

Leave a Reply