Yemekten önce su içmek zayıflatır mı?

Yemekten önce su içmek zayıflatır mı? 1

Yemeklerden önce içilen su kilo vermemize yardımcı olur mu? sadece su içerek zayıflama mümkün mü gibi sorular son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız sorulardan. Son yıllarda kilo sorunu hemen her toplumun en başta gelen problemlerinden biri haline geldi. Kilo verme ile ilgili akla gelen her şey uygulanır oldu. Bunlardan biri de yemekten önce su içmek. Herkes bunu merak eder durumda. Peki, yemekten önce su içmek kilo verdirir mi? Yazımızda yemek öncesi içilen suyun etkilerine ve bu konuyla ilgili araştırmalara bakacağız. İşte, detaylar;

Yemekten önce su içmenin etkileri

Kilo verme konusunda pek çok etken bulunmaktadır. Bunların hiçbiri de tek başına mucizevi bir değişime imkan sağlamaz. Bu etkenlere yemekten önce su içmek de dahildir. İnternet ortamında ziyaretçi çekmek adına insanların zayıf noktalarını kullanan web siteleri bu durumu kullanmaktan hiç çekinmemektedirler. Bu nedenle tek bir etkenin sizin zayıflamanızı sağlayacağınız kesinlikle düşünmemelisiniz.

Evet, mucizevi bir yöntemden bahsetmeyeceğimize göre, yemek öncesi su içmenin kilo verme konusunda nasıl bir etki yapacağından bahsedebiliriz. Su içmek değişik mekanizmalarla etki göstermektedir. Bunlardan bazısının etkileri ise ispat edilmiştir. Şimdi bunları anlatacağız.

Bu noktada farklı iki durum vardır. Bunların ilki beyindeki susuzluk ve açlık sinyallerinin birbirlerine benzemesidir. Vücut susuz kaldığında “su içmelisin” sinyali, kimi zaman “yemek yemelisin, açsın çünkü” sinyaliyle karışabilmektedir.

Sinyallerin karışması, özellikle yemek öncesi süreçte çok daha fala açlık duymanıza ve aşırı beslenmenize yol açabilmektedir. Bundan dolayı yemek öncesi su içmek, susuzluk sinyalinin kesilmesine neden olarak yalnızca açlık sinyalinin sonucu olan yemek yeme ile sürecektir.

Diğer bir durum da tokluk duygusu ile ilgilidir. Diyet yapan biri iseniz, vücudunuz devamlı bir beslenme gereksinimi duymakta ve kimi zaman yemekten evvel çok ciddi oranda açlık duyabilirsiniz. Bu da sizin kısa süre içinde aşırı kalori almanıza yol açabilmektedir.

Çok basit olarak anlatmak gerekirse, midenin bir bölümü kalorisi olmayan bir sıvı ile dolduğunda, midede doluluk hissi vermekte ve daha az miktarda kalori almanıza katkı sağlamaktadır.

Bahsettiğimiz bu mekanizmaların dışında, su içmenin metabolizma hızı konusunda da etkili olabileceği söylenmektedir. Ancak bununla ilgili henüz tatmin edici bir çalışma sonucu maalesef bulunmamaktadır.

Yemek ten önce su içme ile ilgili araştırmalar

Yukarıda sizlere yemekten önce su içme ile kilo verme hakkında mantıklı sayılacak açıklamalar getirdik. Ancak açıklamanın mantıklı görünmesi bunun pratikte doğru olduğu anlamına gelmez. Bundan dolayı sizlere ilginizi çekecek bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz. Araştırma, öğünlerde enerji alımı ve tokluk hissi noktasında şu içmenin etkilerini ortaya koymaktadır.

Araştırmaya 48 kişi katılmış ve bu katılımcıların hepsi 55-78 yaş aralığında olup, vücut kitle indeksleri de 25-48 arasındadır. Katılımcılar iki gruba ayrılarak, ilk gruba yalnızca düşük kalorili diyet uygulanmış, ikinci gruba da düşük kalorili diyetle birlikte yemekten önce 500 ml su içmeleri söylenmiştir. On iki hafta süren araştırmanın sonucunda;

  • Yemekten önce su içen gruptaki katılımcılar, diğer gruba nazaran daha az kalori almışlar.
  • Yemekten önce su içen gruptaki katılımcılar, diğer gruba nazaran yaklaşık 2 kg daha fazla kilo verdikleri görülmüştür.

Araştırmanın sonucuna bakıldığında da su içen katılımcıların toplamda %44 daha fazla kilo verdikleri görülmektedir.

Gerçekleştirilen bu araştırma, yemekten önce su içmenin öğünde tüketilen kalori miktarının azalmasını, sonuç olarak da daha fazla kilo verilmesine imkan sağladığını ortaya çıkarmaktadır. Yapılan araştırmanın nispeten yaşlı insanlar üzerinde gerçekleştirildiğini de belirtmek isteriz. Çünkü yapılmış olan araştırmaların bazısında genç bireylerin yemekten önce su içmeleri kalori alımlarını düşürmediğini göstermektedir. Yani genç bireylerin yemekten önce su içmeleri, kalori alımlarını azaltmayabilir ve kilo vermelerinin önüne geçebilir.

Yemek öncesi su içme ile ilgili dikkat edilecekler;

Yemeklerden evvel su içme ile ilgili dikkatli olunması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar sağlıklı beslenme dengesi oluşturulabilmesi açısından önemlidir.

Yemekten önce su içme eylemini yemekten hemen önce uygulamamalısınız. Çünkü su yemeklerle karışmakta ve mide asitliğini azaltabilmektedir. Mide asitliğinin azalması ise sindirimin az ve daha zorlu olmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte yemeklerle birlikte su içmek de, tüketilen besinlerin bağırsaklardan hızlı geçmesine ve daha az emilime neden olacaktır.

Yemek öncesi su içilmesi, öğün içindeki kalori alımının azalmasını sağlamaz. Bunun nedeni, mide doluluk hissinin beyne geç gelmesi ve işlenmesiyle ilgilidir. Dolayısıyla su içerek az kalori almayı amaçlıyorsanız, yemek öncesi içilmesi fayda sağlamayacaktır.

Tavsiyemiz, yemeklerden önce su içilecekse bunun 30-45 dakika kadar evvel yapılmasıdır. Bu sayede mide sıvısının asitliği fazla bozulmadığı gibi, tokluk hissinin daha fazla olmasına da yardım edecektir.

Yemekten önce içilecek olan suyun sıcaklığı da önemlidir. Çünkü çok soğuk su, bağırsak ve mide sisteminden çok daha hızlı geçmekte, sıcak su ise kişide rahatsızlık hissi meydana getirmektedir. Bu noktada tavsiyemiz, tokluk hissinin uzun soluklu olabilmesi için yemek öncesi içilecek olan suyun oda sıcaklığında olmasıdır.

Kaynak: fitekran.com/yemekten-once-su-icmek-kilo-verdirir-mi

Leave a Reply