Ağız kokusunu önlemek için 10 doğal çözüm

Ağız kokusunu önlemek için 10 doğal çözüm: Ağız kokusu olan kişilerin çoğu diğer insanlarla bile konuşmak istemezler. Eğer siz de ağız kokusundan dolayı muzdaripseniz, yazımızı mutlaka okumalısınız. Yazımızda, ağız kokusuna 10 doğal çözümü anlatacağız. İşte, detaylar;

Ağız kokusu olan kişiler bırakın gülmeyi, çoğu zaman topluluk içindeyken konuşmak bile istemezler. Bu sorunun çözümü aslında oldukça basit. Hemen mutfağa gidip ağız kokusuna çare bulabilirsiniz. Eğer dişlerinizi fırçalayamayacak bir ortamdaysanız ya da düşlerinizi fırçalasanız bile koku sorununuz devam ediyorsa ve azalma olmuyorsa, işte size kolay ve basit birkaç çözüm…

  • Peynir:

Ağız kokusunun giderilmesi ile ilgili gerçekleştirilen araştırmalarda, yemekten sonra yenen bir parça peynirin ağızdaki asit seviyesini düşürdüğü ve bunun sayesinde de çürüklerin meydana gelmesini önlediği belirlenmiştir. Ayrıca yiyeceğiniz peynir ve ekmek de ağızda koku oluşumunu önleyebilmektedir.

  • Havuç, elma ve armut:

İçeriğinde yer alan zengin lifler nedeniyle bu meyve ve sebzeler tükürüğün temizlenmesini ve nefesin tazelenmesini sağlamaktadır.

  • Limon:

Doğal maden suyunun içerisine bir dilim limon ilave edebilir ve maden suyunuzu içtikten sonra da limon dilimini yiyebilirsiniz. Bunun yanı sıra limonlu ve mentollü şekerleri de kullanabilirsiniz.

  • Maydanoz ve nane:

Birkaç dal maydanoz ve birkaç yaprak naneyi çiğ olarak tüketirseniz, nefesinizi doğal yollarla temizlemiş ve tazelemiş olursunuz.

  • Kahve:

Ağızda yer edinen ve burada yaşayan bakteriler atıkları nedeniyle sülfürlü bileşikler oluşturur ve bu da ağız kokusuna yol açar. Kahve çekirdeğini çiğnediğiniz zaman bu sülfür bileşenlerini yok edersiniz. Öğünlerden sonra Türk kahvesi içtiğinizde de ağızdaki kötü kokuları giderebilirsiniz.

Ağız Kokusunu Gideren 8 Süper Besin


  • Karanfil:

Hemen herkesin bildiği gibi karanfil çiğnenmesi, ağız kokusunun giderilmesinde en etkili ve en ucuz çözümlerden biridir. Eğer sürekli ağız kokusundan şikayetçiyseniz, yanınızda her zaman bir miktar karanfil bulundurabilirsiniz. İçtiğiniz çaylarınıza bile ekleyip hem aroma elde edebilir hem de kötü ağız kokularınızdan kurtulabilirsiniz.

  • Yoğurt:

Probiyotik açısından oldukça zengin olan yoğurt, düzenli bir şekilde tüketilirse ağız kokularının azaltılmasında size yardımcı olacaktır. Hem sağlığınız hem de ağız kokusunda fayda sağlayacaktır.

Ağız Kokusunun Olası Nedenleri


  • Çinkolu sakız:

İçerisinde çinko barındıran sakız ve diş macunu gibi ürünleri kullandığınız zaman ağız kokusunu yok edebilirsiniz. Dişlerin fırçalanamadığı zamanlarda çinkolu sakız çiğnerseniz ağız kokusuna karşı etkili bir çözüm uygulamış olursunuz.

  • Tarçın:

Tarçınlı içecekler veya tarçın çiğnemek, ağız içinde bulunan bakterilerle savaşmanızı sağlar ve ağız kokusunun önüne geçebilirsiniz.

  • Bol su tüketmek:

Bolca ve sık bir şekilde su tüketmek, kötü ağız kokularının yok edilmesinde etki göstermektedir. Bol miktarda su içerseniz, tükürük kaynaklı ağız kokularını önlemede etkili olacaktır.

Reflü hastalığına karşı alınacak 7 etkili önlem


 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply