Diş sızlaması nedenleri ve tedavisi


diş sızlaması

Diş sızlaması nedenleri ve tedavisi

Diş sızlaması pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Genelde, dişlerde oluşan hassasiyet, diş sızlamasına neden olmaktadır. Bazen endişelenecek bir durum yokken bazen de, kesinlikle bir diş doktoruna gözükmekte fayda vardır. Diş sızlaması, diş minesi aşınması, diş çürükleri nedenleri olabilir. İşte, diş sızlaması nedenleri ve tedavisi;


Diş sızlamasının nedenleri

Diş minesi hassasiyeti


Sıcak ya da soğuk içecekler içilirken veya soğuk havada yürürken ortaya çıkabilir. Başlıca nedenleri; dişlerde çürük, gevşek bir dolgu, diş etinin çekilmesi, fırçalama yaparken aşınma, asitli içecekler, ağza alınan darbeler kaynaklıdır.

Diş tedavileri

Diş tedavisi uygulanırken dişe yapılan müdahaleler, diş kökünde oluşan minik iltihaplar diş sızlamasına neden olabilir.

Diş çürükleri

Yemek yerken parça sıkışırsa dişlerde sızlama oluşur. Bu sızlama diş çürüğü kaynaklıdır. Sert yiyecekler ve şekerli gıdalar yenilirken diş çürüğü olan bölgede sızlama oluşur.

Diş kökü iltihabı

Diş kökü iltihabında, yoğun bir diş sızlaması vardır. Çürük köke kadar yayılmış ve ilerlemiştir. Çoğunlukla diş kaybedilir.

Yansıyan ağrı

Üst damak, sinüzit, çene ve kulak ağrılarında diş sızlaması hissedilebilir. Bu duruma yansıyan ağrı denilir.

Diş sızlaması nasıl geçer

Diş bakımı

Dişlerinizi genel olarak sürekli temizlemeli ve bakteri plağı oluşumunu engellemelisiniz. Bu nedenle diş fırçalamak için yumuşak fırçalar, günde 2 defa fırçalama, diş etlerini tahriş etmeden fırçalama, hassas dişler için üretilen macunlar kullanılmalıdır.

Ağrı kesiciler

Diş tedavisi sonrası çekilen diş sızlaması için ağrı kesici kullanılması önerilir. Fakat, diş çürüğü için de ağrı kesici kullanılmamalı ve doktora gidilmelidir.

Diş doktoru

Anlık hissedilen diş sızlaması hassasiyet kaynaklıdır. Uzun süren diş sızlamasında hemen doktora gidilmelidir. Çünkü, diş çürükleri diş kayıplarına neden olmaktadır.

Diş sızlamasında dikkat edilmesi gereken şey, uzun süren sızlamalardır. Bu durumda dişler derin çürüklere maruz kalmış, kırılmış veya mine çatlağı yaşıyor olabilir. Hemen doktora gitmekte fayda vardır çünkü dişlerde kayıplar oluşabilir. Özellikle asitli içecekler sonrası ağzın içinin su ile çalkalanması, dişlerin sert fırçalanmaması, diş gıcırdatma alışkanlığından vaz geçmek, diş doktoruna düzenli olarak gitmek sızlamanın önüne geçecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor