Diş Eksikliği Kilo Alma Sebebi Olabilir

diş eksikliği kilo aldırıyor

Diş Eksikliği Sebebi Olabilir: Fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız ve kilo alıyorsanız diş sağlığınıza mutlaka önem verin. Ağzında eksik dişi bulunan kişilerin, çiğneme güçlüğünden kaynaklanan düzensiz beslenme sorunları olabiliyor. Diş eksikliği, bireylerin hem sağlığını hem de sosyal hayatını negatif etkileyebilecek sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Diş eksikliği tedavi edilebilir bir durumdur ve bu eksiklikten dolayı yeme güçlüğü kişilere kilo da aldırmaktadır.

Eksik diş sizin mutsuzluğunuzun sebebi olabilir:

Diş eksikliği beden sağlığının yanı sıra psikolojik yönden de kişiyi mutsuz edebilmektedir. Yetişkinlerin önemli bir kısmında ağız ve diş sağlığı sorunlarının tat almayı, iletişim ve sosyal ilişkileri bozabildiği görülebilmektedir. Ağız sağlığının yeterli olmaması nedeniyle kişilerin psikolojik ve sosyal durumunda olumsuzluk yaratabilmektedir. Yetişkinlerin yaşadıkları diş kayıplarına karşı verdiği reaksiyonlar olarak, özgüven azalması ve imaj değişikliği, görünüşünden hoşlanmama, yoksunluk ve kendisini daha yaşlı hissetme gibi durumlar görülebilmektedir.

Kilo alımının nedeni diş eksikliği olabilir:

Ağızdaki diş eksilmesi nedeniyle bitişiğindeki dişlerin boşluğa doğru devrilmesi, karşıt dişlerin bu boşluğa doğru uzaması ve buna bağlı olarak da besinleri yerken çiğneme fonksiyonunun azalması ile ilgili sorunlar görülebilmektedir. Diş eksikliğinden dolayı kişinin alışageldiği çiğneme düzeninde de değişiklik olmaktadır. Tek taraflı bir çiğneme şekli nedeniyle çene eklemlerinde ağrı ve ses olabildiği gibi kilitlenmeler de yaşanabilmektedir. Eksik diş besinlerin yeterince çiğnenmemesine ve yutulmasına sebep olduğunda kilo alımını da tetiklemektedir. İyi ve yeterli çiğnenmeyen besinler kişilerde ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir.

Eksik diş yüzde çökmeye neden olur ve görünümünüzü değiştirir:

Diş eksikliği, ilk olarak kişide gülmede bozulma ve dolayısıyla da kişinin özgüveninde eksikliğe neden olabilmektedir. Soysa hayatta da güçlükler yaşanmasına neden olan eksik diş sorunu, yanakların çökmesine ve kırışmasına da sebep olabilmektedir. Bu durum kişinin daha yaşlı ve zayıf görünmesini, hatta olduğundan daha yaşlı görünmeye neden olabilir. Bu sorunların bertaraf edilebilmesi, diş eksikliğinde tedaviye zaman kaybetmeden başlanması ile mümkündür. Beslenmenizi de olumsuz etkileyen ve kilo almanızın diğer bir nedeni olan bu sorununuzu kesinlikle atlamayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply