Dişlerde oluşan tartarı yok eden 10 doğal ve kolay yol

Diş tartarı nasıl temizlenir, Doğal diş temizleme yöntemi : Dişlerimizin sağlıklı, bembeyaz ve tartarlardan arınmış olması hepimizin hayalidir. Ama tartar pek çoğumuzun sorunu ve sağlıklı görünmenin önündeki en ciddi engel durumundadır. Yazımızda, dişinizdeki tartarı yok edecek doğal yöntemleri sıralayacağız. Ondan önce tartar ile ilgili kısa bazı bilgiler verelim. İşte, detaylar;

Tartar nedir?


Dişlerimize, diş etlerimize ve protezlerimize tutunan, yumuşak ve yapışkan bakteri tabakası diş plağı olarak adlandırılmaktadır. İşte bu diş plakları tükürüğümüzde yer alan minerallerle birleşmekte, sertleşip tartar adı verilen tabakayı oluşturmaktadır. Tartar, dişlerimizde gıda kalıntılarının birikmesi, genetik, bakteriler ve derin fırçalama yapmama nedenleriyle oluşmaktadır.

Tartar, ciddi ve tehlikeli bazı ağız hastalıklarına yol açabilmektedir. Tüketilen gıdaların ağız yolu ile alındığı dikkate alınacak olursa, tartarın temizlenmesinin de vazgeçilmez olması gerekmektedir. Bunun için evde doğal yöntemlerle tartarı yok etmenin yollarını sizlerle paylaşacağız.

  • Limon ve nane yağı:

Asidik içeriği nedeniyle limon suyu plakların ve tartarın çözülmesinde katkı sağlamaktadır. Bir miktar limon suyu ve nane yağını birbiriyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışımla ağzınızı çalkalayıp iyice durulayın.

  • Biberiye ve nane:

Biberiye ağız içinde yer tutan bakterileri yok etmektedir. Bu sayede diş plaklarının birikmesini, ağızda kötü koku oluşumunu ve diş çürümesini önleyebilirsiniz. Biberiye ve naneyi suyla birlikte birbirine karıştırın. Bu karışımı 15-20 dakika kadar bekletin. Bununla da ağzınızı çok iyi bir şekilde yıkayın.

  • Çilek ve domates:

Çilek ve küçük bir domatesi blenderdan geçirin ve hamur haline getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı dişlerinize sürüp yaklaşık 5 dakika kadar bekletin. Sonrasında da ağzınızı durulayıp yıkayın. Çilek ve domatesle hazırladığınız bu karışım ağzınızdaki bakterileri öldüreceği gibi, dişlerinizdeki tartarı da ortadan kaldıracaktır. Uygulamayı haftada 2 defa uygulamanızda fayda vardır.

  • Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağını iyice sıvılaşıncaya dek eritin. Daha sonra bunu bakterileri yok etmek için gargara şeklinde kullanın.

  • Aloe Vera jel ve gliserin:

Aloe Vera ile birlikte karbonat da anti-mikrobiyel özelliktedir. İçerisinde faydalı antioksidanlar bulunmaktadır. Aloe Vera jel, gliserin, limon suyu, sodyum bikarbonat ve bir miktar suyu birbiriyle karıştırın. Ağzınızı her gün bu karışımla yıkayın. Tartarın yok olmaya başladığını gördüğünüz zaman haftada 1-2 defaya düşürebilirsiniz. Karışımın içinde yer alan gliserin dişlerin mineralizasyon işlevini önleyeceği için çok uzun süreler uygulanmamasında fayda vardır.

  • Portakal kabuğu:

Portakal kabuğunu direkt olarak dişlerinize sürüp birkaç dakika kadar bekleyin. Daha sonra ağzınızı suyla yıkayıp çalkalayın. Portakal kabukları ağzınızdaki mikroorganizmaları yok edecektir. İsterseniz birkaç portakalı soyarak blenderdan geçirin ve macun haline getirin. Elde ettiğini macunu 1-2 dakika süreyle dişlerinize sürüp bekleyin ve daha sonra yıkayın. Bu, sararan dişlerin beyazlatılmasında da etkilidir.

  • Tartara karşı etkili diş macunu:

Tartarın temizlenmesi ya da durdurulması ile birlikte, enfeksiyona karşı temizlik sağlayan diş macunları kullanabilirsiniz. Bu diş macunlarının içeriğinde yer alan kimyasallar tartarı kırmaya yarar ve yeniden oluşmasını önler.

  • Meyve ve sebze tüketin:

Yemeği yedikten yaklaşık 1 saat kadar sonra kavun, elma ve havuç gibi besinler tüketebilirsiniz. Bu sayede ağzınızın içini temizleyebilir, dişlerinizi güçlendirebileceğiniz gibi beyazlamasını da sağlayabilirsiniz.

  • Otomatik diş fırçası kullanın:

Dişlerin çok daha etkili temizlenebilmesi amacıyla standart diş fırçaları değil, otomatik diş fırçaları kullanabilirsiniz. Bu sayede çok daha derin ve etkili diş temizliği sağlayabilirsiniz.

  • Limon:

Dişinizi fırçaladıktan sonra diş fırçasını limon suyunun içine koyun. Daha sonra diş fırçasını yumuşak hareketler ile dişlere sürmeye başlayın. Sonrasında ağzınızı ılık su ile yıkayıp durulayın. Bir hafta sonra dişlerinizde diş taşlarının azaldığını ve tartarın da kaybolmaya başladığını göreceksiniz.

Kaynak: Bu yazı; mynet.com/disinizdeki-tartari-yok-edecek-en-dogal-10-yontem-1171982-myyemek kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply