Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekir

tüp bebek başarısızlığı

Tüp bebek tedavisine ne kadar ara vermek gerekiyor: Tüp bebek tedavisi çok fazla hormon ilacı kullanılan tedavilerdir. Tedavi sonucunda gebelik her zaman elde edilmeyebilir. Klasik bir tüp bebek tedavisi yaklaşık olarak 1 ay kadar sürer. Tedavi sonrası başarı elde edilmez ise, hastaya 2-3 ay ara vermesi söylenir. Bunda kriter, kadının 2-3 defa üzerine adet görmesini sağlamaktır.

Tüp bebek tedavisinde bazı hastalar, kullanılan hormon iğneleri nedeni ile yumurtalıklarında kist veya OHSS sendromuna girebilirler. Kadınlarda her ay bir defa yumurtlama olur. Oysa, tüp bebek tedavisinde kadında birden fazla yumurta geliştirilmeye çalışılır. Bu nedenle, hastaya yumurtalıklarda yumurta gelişimini sağlayacak hormon ilaçları verilir. Bu durum özellikle polikistik over sendromu yaşayan hastalarda veya bazı hastalarda yumurtaların çok hızlı gelişmesini sağlayabilir. Bazen karın boşluğu dahil olmak üzere vücut su toplayabilir(OHSS sendromu). Bazen de yumurtalıklarda kistler oluşabilir. Kist oluştuğunda birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu kistlerin kaybolmasını beklemek, diğer tüp bebek denemesinin başarısı açısından çok önemlidir. Ayrıca, verilen hormon ilaçları kistleri çok daha fazla büyütebilir.

Daha uzun ara verilmesi

Bazen tüp bebek tedavisi sonrası başarısız olan hastalar daha uzun aralar vermek isteyebilir. Genç yaşta olan bazı hastalarda bu bir sorun değildir. Çünkü, 20-30 yaş aralığında olan kadınlarda yumurtalık rezervi yüksektir. Bu hastalar birkaç yıl sonra bile tüp bebek deneyebilirler. Yumurtalık kapasitesinde olan düşme, 30 yaş ile başlar ve 35 yaştan sonra iyice azalır. Bazen çok nadir olarak erken yaşlarda yumurtalık rezervi düşebilir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisine ara vermek isteyen hastalara doktora danışmaları önerirli. Doktorunuz yapacağı tahliller ile yumurtalık rezervinizi size söyleyecektir. Böylece, tüp bebek şansınızın hangi dönemde olacağı hakkında bilginiz olacaktır.

İleri yaşlarda tüp bebek tedavisi

35 yaş üzeri kadınlarda uygulanan tüp bebek tedavisinde uygulama aralıkları mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Ayların geçmesi yumurtalık rezervini komple tüketebilir. Hatta doktorlar bu durumda olan hastalara yumurtaların alınıp dondurulmasını bile önerebilirler. Fakat, genel olarak yumurtalıklarında bir problem olmayan ileri yaşta hastalarda bir adet sonrası deneme tekrar yapılmalıdır. ileri yaşlarda olan hastalarda tüp bebek uygulamasında hızlı karar verilmelidir.

Leave a Reply