Sindirimi zor olan 7 besin

Sindirimi zor olan 7 besin 1

Sindirim konusunda sorun yaşıyorsanız, size sindirimi zor olan 7 besinden bahsedeceğiz, buna göre daha uygun bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.Aşağıda sayacağımız besinler her ne kadar vazgeçilmesi zor olan besinlerden, ancak sindirim sorunu yaşıyorsanız bu gıdalardan uzak durmanızda yarar var, zira bu besinler sindirilmesi en zor besinlerden 7 tanesi, işte detaylar.

1. Kahve ve Çikolata

Kahve fincanlarımızın yanında çikolata olmazsa olmazımızdır. Ancak işin sindirim boyutuna baktığımız zaman hem kahve, hemde çikolata midede reflü görülme riskini arttırarak sindirimi zorlamaktadır. Reflü oluşturmalarındaki sebep ise, içeriklerindeki bazı maddelerin yemek borusunun alt kısmında gevşeme yapmasından kaynaklanıyor. Reflüyü kontrol altına almak için kahve ve çikolatayı tüketimini dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor. Reflü oluşmasına sebep olan diğer etken ise gece yatmadan önce yenilen yemektir. Yatamdan önce yemek yememeye özen gösterilmesi, reflüyü kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.

Sindirimi zor olan 7 besin 2

2. Süt ve Süt Tatlıları

Sütün içeriğinde bulunan laktoz şekeri mide şikayetlerine sebep olmaktadır. Süt tüketimi midede şişlik ve gaz oluşumuna sebep olduğundan dolayı dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Bazı kişilerin laktoz şekerine oldukça hassas olduğundan dolayı süt tüketimine ayriyeten özen gösterilmelidir. Ülkemizde %5-10 civarında insan laktoza karşı hassastır. Bundan dolayı süt tüketiminde dikkatli olunması gerekir.

Laktoz şekerinin etkisi yalnızca mideyle sınırlı kalmamakta, ishal gibi ince bağırsak sorunlarına da ortam hazırlayabilmektedir. Bu problemlerle karşılaşmamak için, süte hassasiyeti olan kişilerin tüketimden uzak durması gerekir. Süt yerine içerisinde laktoz şekeri bulunmayan yoğurt ve peynir tüketimi yapılabilir. Ayrıca laktoz şekeri bulundurmayan sütlerde tercih edilebilir.

Sindirimi zor olan 7 besin 3

3. Acı Kırmızı Biber

Acı biber, hemoroid (basur) ve reflü riski oluşturan bir besin olduğundan sindirim zorluğu çıkaran bir gıda ürünü olma özelliği taşımaktadır. Basur rahatsızlığı bulunan birinin acı biber tüketmesi, basur büyümesine ve hatta bunun ilerleyerek kanamasına neden olabilir.

Reflü ve basur problemleri yaşamamak için acı biber ve baharatları dikkatli kullanmak gerekir.

Sindirimi zor olan 7 besin 4

4. Gazlı İçecekler

Gazlı içecekler, ağır yemeklerden sonra oldukça sık tüketilmekte ve bunun sindirimi kolaylaştırdığı düşünülmektedir Ancak bu içecekler sanılanın aksine gaz oluşumuna neden olarak sindirimi zorlaştırıyor. Ayrıca bu içecekler doğal olmamakla birlikte içeriğinde birçok kimyasalı da barındırmaktadır. Sade sodalar ise içeriğinde bulunan tuz oranından dolayı hipertansiyon hastaları için risk oluşturmaktadır. Tansiyon hastalığı olan kişilerin soda tüketmemeye özen göstermesi gerekmektedir.

5. Lahana, yaprak ve türevleri 

Bu besinler insan vücudunda sindirimi zorlaştırdığı gibi insan vücudunda sindirilememektedir. Fazla tüketimi sonucu kabızlık ortaya çıkarabilen lahana ve yaprak gibi besinler, vücutta sindirim sistemini en çok yoran besinlerdendir. Bundan dolayı bu besinlerin tüketimini dikkatli ve özenli bir şekilde yapmak gerekiyor.

Sindirimi zor olan 7 besin 5

6. Baklagiller 

Sindirim problemi yaşayan bireyler tarafından zor şekilde sindirilen baklagiller, tüketimi dikkatli yapılması gereken bir diğer besin grubudur. Etten sonra en çok demir içeren besin grubu olan baklagiller, özellikle gelişim çağından çocukların tüketmesi gereken bir besindir. Akşam yemeklerinde baklagillerin tüketilmesi, uyurken sindirim sistemini zorlayacaktır. Bundan dolayı akşamları tüketilmesi doğru değildir.

Sindirimi zor olan 7 besin 6

7. Kızartmalar

Kızartılmış besinlerin zararlı olduğu bilinen bir gerçek. Kızartılan besinler sindirim sistemini zorlamakta ve zararlı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı kızartmak yerine fırında haşlayarak tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır.

Bunların Yerine Akdeniz Diyeti

Sindirimi zorlayan bu besinlerden uzak durulması ve bunun yerine akdeniz diyetinin uygulanması sağlık açısından olumlu etkiler ortaya çıkaracaktır. Bol su içilmesi, balık ve et tarzı gıdaların günde birden fazla tüketilmemesi sindirimi kolaylaştıracak ve rahatsızlıkların önüne geçecektir.

Sindirimi zor olan 7 besin 7

Kolay sindirim için:

  • Öğün sayınızı arttırın, porsiyonları küçültün.
  • Yemeklerden sonra uzanmayın, hatta hareket edin.
  • Gazlı içecekler tüketmeyin.
  • Yukarıda belirilen sindirimi zorlaştırıcı besinlerden uzak durun.

Sindirime İyi Gelen Bitki Çayları

Sindirim sistemi nasıl çalışır?

Yedi maddede Mide yanması nedenleri ve çözümleri

Leave a Reply