Sindirime İyi Gelen Bitki Çayları

Sindirim sistemi, belki de vücudumuzda en fazla sorun yaşadığımız noktadır. Hazımsızlık, mide ekşimesi, ishal ve şişkinlik gibi sorunlarda çok fazla sıkıntı yaşarız. Sindirim sistemi ile ilgili sorunlarda, doğal bitki çayları bize çok fazla yardımcı olabilir. Fakat, tüketilen çaylara ve önlemlere rağmen, sıkıntılarınız halen devam ediyorsa hemen bir doktora gidilmelidir.

Sindirim için faydalı bitki çayları

Mide bulantısı;

Mide bulantısı için en etkili olan çaylar nane, papatya ve zencefil çayıdır. Nane çayı, mide bulantısını alır aynı zamanda antispazm olduğundan mide kramplarına iyi gelir. Zencefil içerdiği bileşenleri ile mide bulantısını alır ve mideyi rahatlatır. Papatya çayının bir diğer özelliği uyku sağlaması ve sinirleri yumuşatmasıdır.

Kabızlıkiçin bitki çayı;

Kabızlık, sindirim sisteminin en kötü hastalıklarındandır. Kabızlığı olan insanlar bazen haftada 1-2 defa dışkılama yapabiliyorlar. Bu durum sürekli olarak şişkinlik ve gaz sorunlarına neden olmaktadır. Kabızlık için doktorlar bol lifli ve az yağlı gıdalar tüketilmesini önermektedir. Rezene, kuşburnu ve nane çayı kabızlığa iyi gelen çaylardır. Bu çaylar, bağırsakları yumuşatır ve tuvalete çıkmayı kolaylaştırır. Kuşburnu çayı aynı zamanda iyi bir detoks sağlayıcıdır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Detoks özelliği olan çaylar kabızlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle diğer detoks özelliği olan bitkiler olan zencefil, ısırgan, ekinezya ve karanfil çayları da kabızlıkta yardımcıdır.

İshal için bitki çayı;

İshal, özellikle çocuklarda çok tehlikeli bir durumdur. İshal olduğunuzda sürekli olarak su ve sıvı kaybı yaşarsınız. Yeşil çay ishale iyi gelen çaylar arasındadır.

Bitki çaylarının yan etkileri nelerdir?

Tüm gıdalarda olduğu gibi, bitki çaylarının da fazla kullanılması zarar vermektedir.

Nane çayı; mide reflüsü olanlara kullanma tavsiye edilememektedir.

Zencefil çayı; aşırı alındığında ishal oluşabilir.

Papatya çayı; çok fazla alındığında uykunuz gelebilir.

Ekinezya çayı; tansiyon problemi olanlar dikkatli kullanmalıdır çünkü tansiyon yükseltmektedir.

Tansiyon ilacı, kan inceltici ilaçlar ve düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa doktora danışmadan bitki çayı içilmemelidir. Gebelik ve emzirme döneminde bitki çayı içilmesi önerilmez.

Sindirim sorunu için tavsiyeler

Sindirim sorunları genelde sağlıksız beslenme ile ortaya çıkmaktadır. Lif açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler bu nedenle bol miktarda alınmalıdır.

Sadece protein ya da sadece karbonhidrat ile uygulanan diyetleri asla uygulamayın. Sağlıklı sindirim için karbonhidrat, yağ ve protein dengeli olarak alınmalıdır.

Günde 2.5-3 litre kadar su mutlaka içilmelidir. Su içmediğiniz zaman ne yaparsanız yapın sağlıklı sindirim sisteminiz olmayacaktır.

Bol probiyotik almalısınız. Probiyotikler,bağırsaklarınız için faydalı  iyi bakteriler içerir. Yoğurt ve kefir probiyotiklere iyi örneklerdir.

Kaynak: onikibilgi.com

Leave a Reply