Bezir yağı (Keten tohumu yağı) nedir ve ne işe yarar

keten tohumu yağı

Bezir yağı ( yağı) neye iyi gelir ne işe yarar. Doymamış yağ, potasyum, magnezyum, çinko ve pek çok vitaminden oluşan bezir yağı, keten tohum yağı olarak da bilinir. İçinde bol E vitamini olan keten tohumu yağı, diyetisyenler tarafından önerilir. Ayrıca, prostat, göğüs kanserlerine karşı koruma sağlar. Tümör hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini durdurur. Bu nedenle kanser riskini düşürür. İşte, bezir yağı nedir ve faydaları;

Keten tohumun dışında selülöz tabakası olduğundan direk olarak yenilirse, insan vücudunda selülozü eritecek bir enzim olmadığından içinde olan yararlı maddeler alınmaz. Bu nedenle, soğuk preslenen keten tohumu yağı tüketilmelidir.

Keten tohumu yağı içinde bulunan alflinolenik asit en kaliteli asittir. Bu sayede, yüksek tansiyon dengelenir, iyi kolesterol yükselir. Kanda meydana gelen pıhtılaşma azalır, kalp hastalığı riski düşer. Bu nedenle, hamur işlerinde, salatalarda, çorbalarda, sebzelerde mutlaka bezir yağı yani keten tohum yağı kullanılmalıdır. Güçlü bir şekilde etkisini almak için pişirilen yemeklere sonradan ilave edilmelidir.

Keten tohum yağı yani bezir yağı, eklemlerde bulunan iltihabı azaltır, kolesterolü düşürür. Gut hastalığına iyi gelir. Keten tohum yağı içinde bulunan yağ asidi nedeni ile ciltte onarıcıdır, sedef hastalığı, kırmızı lekeler ve deri hastalıklara iyi gelir. Güneş yanıklarına uygulandığında hızlı bir şekilde tedavi sağlar.

Keten tohumu yağı, omega 3 yağ asidi kaynaklı, tırnakları ve saçların hızlı, sağlıklı uzamasını sağlar. İçinde bulunan lignanların kolon, prostat, göğüs ve cilt kanserine karşı koruma sağlar. Keten tohumu yağı içinde bulunan bitki östrojenleri kaynaklı progesteron ve östrojen seviyesini düzenler. Bu nedenle, menopozda ve adet düzeninde çok faydalıdır. Kadınlarda kısırlık, rahim hastalıklarına iyi gelir.

Keten tohumu yağının zararları

Ham olarak tüketildiğinde zararları oluşur. Yüksek dozda alınırsa, ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı şikayetleri oluşur. Ayrıca, yüksek oranda kullanıldığında östrojen seviyesini hızla yükselteceğinden meme, yumurtalık kanseri ve miyom riski artar.

Keten tohumu yağının yararları

Mide ve bağırsaklara iyi gelir, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler,

Kan şekerini dengeler, hafızayı kuvvetlendirir, romatizmaya iyi gelir,

Sinir sistemi ve bağışıklığı kuvvetlendirir, kısırlık, prostata iyi gelir,

Diş eti, ağız boşluğu ve boğaza gargara yapıldığında etkilidir,

Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, yüksek tansiyonu dengeler,

Kemikleri kuvvetlendirir ve menopoza iyi gelir, sedef ve egzamaya iyi gelir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply