Domatesin az bilinen olağanüstü faydaları


domates nedir, faydaları ve zararları nelerdir
Domatesin hangi hastalıklara iyi gelir, domatesin bilinmeyen faydaları nelerdir, ve az bilinen faydaları hakkında bu bilgileri sizin için araştırdık. Patlıcangiller familyasının bir üyesi olan domates, hafif odunsu bir gövdeye sahip olup, anavatanı Orta ve Güney Amerika’dır. Otsu bir bitki türü olan domates’in faydaları pek çok meyve ve sebzede olduğu gibi saymakla bitmez. İçeriğinde çok miktarda A ve C vitamini barındırmaktadır.

Domates, tüketildikçe kalp sağlığını korur, kanser ve diyabet riskinin düşmesini sağlar. Düzenli bir şekilde domates tüketmek saç ve cilt sağlığı bakımından da çok yarar sağlamaktadır. Enerji ihtiyacının karşılanmasını da sağlayan domates kilo almak istemeyenlerin de tüketmesi gereken besinler arasındadır. Domatesin tüketilmesi hem obezite sorunlarını gidermekte, hem de sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkiler bırakmaktadır. Uyku sorunlarını gidermekte, öğrenme ve hafıza ile ilgili problemlere iyi gelmektedir. Kas hareketlerinin düzenlenmesinde de etkili olan domates, hücre zarı yapılarının korunmasına da katkı sağlar.

Domates kanserle savaşır:

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından çok zengindir. Domates’teki bu özellik serbest radikallerle savaşmayı ve bunları yok etmeyi sağlamaktadır. Dolayısıyla kanser oluşumundaki riskleri düşürmektedir.


Domates, prostat kanserine de iyi gelmektedir. Araştırmalarda domatesteki birçok vitamin ve bileşenin prostat kanserini önlediği ve bu kansere karşı etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Halen devam eden araştırmalar, domatesin birçok kanser türüne karşı da etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri olan kolorektal kanser, domatesin içindeki zengin lifler sayesinde önlenmektedir. Ayrıca, akciğer ve mide kanserlerine yakalanma olasılığını da oldukça düşürmektedir.

Kan basıncını düzenler:

İnsan vücudundaki sodyum seviyesinin düşmesi, kan basıncında sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun önlenebilmesi için günde iki adet domatesin mutlaka tüketilmesi önerilmektedir.


Kalp sağlığını korur:

C vitamini, potasyum, lif ve kolin içeriği olan domates kalp sağlığı için çok önemlidir. Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle kanın temizlenmesini ve damarların tıkanmasını engellemektedir. Damarlarda oluşan tıkanıklık ve kan basıncı düşüklüğü, kalbin daha çok efor sarf etmesine neden olmaktadır. Kan basıncı ve damar tıkanıklığını önlediği için kalbin aşırı efor harcamasına engel olmaktadır.

Diyabete karşı yararlıdır:

Domatesin kan şekerini düzenlediği ve sağlıklı bir düzeyde tuttuğu yapılan araştırma ve çalışmalarla ortaya konulmuştur. Bu sayede birçok hastalık riskini de en aza indirmektedir.

Kabızlığı giderir:

İçerisindeki bol su ve lif kabızlığın giderilmesinde oldukça etkilidir. Domates bağırsakları hareketli ve akışkan tutmaya yardımcıdır.

Bağışıklığı güçlendirir:

Müthiş bir antioksidan olan domates, içeriğindeki vitamin ve minerallerle bağışıklığa önemli katkı sağlamakta, hastalıklara karşı kişinin mukavemetini arttırmaktadır.

Depresyonla mücadele eder:

Düzenli olarak domates tüketilmesi, sinir sistemi üzerinde fayda sağlamakta, dolayısıyla da depresyon ve stresle mücadele etmektedir. Beyin ve sinir hücrelerine olan olumlu katkıları nedeniyle bir çok hastalığın da önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Cilde faydalıdır:

Cilt sağlığı için de önemli bir besindir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt domates tüketimi ile sağlanabilmektedir. Domates, cildin temizlenmesi ve yaşlılık izlerinin giderilmesini sağlayan antioksidan özellikleri olan bir besindir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor