Göbek yağlarını eritmek için 10 yol


göbek nasıl erir, göbek yağlarını eritmek için 10 öneri

Göbek nasıl erir? Göbek yağlarını eritmek için 10 tavsiye

Göbek yağlarının eritilmesi erkeklerde olduğu kadar kadınlar için de zorludur. Göbek yağlarının eritilmesi yalnızca kadınlar için güzel görünmenin bir gerekliliği değil, aynı zamanda sağlıklı olabilmek için de önemlidir. Bu bölgelerdeki yağlanma nedeniyle organlar yağlanmakta, özellikle kalp hastalıkları ve tip2 diyabet hastalığına zemin hazırlamaktadır. Yaşın ilerlemesi ile de metabolizma yavaşlamakta, göbek yağlarını eritmek zorlaşmaktadır.

Göbek yağlarını eritmek için 10 öneri:

1- Şeker tüketmeyin:


Taze sebze ve meyvelerden aldığınız şeker vücut için yeterlidir ve bu şekerden başka ilave şekere de ihtiyacı yoktur. Tatlılar, kek, pasta, şekerli çay ve kahve, gazlı içecekler ve hazır meyve suları hem boş kalorili hem de fazla şekerli olup, yağlanmaya neden olmaktadır. Hazır gıdaların içeriğinde bulunan fruktoz yalnızca karaciğerde işlenebilmektedir. Fazla şeker tüketimi neticesinde karaciğer fruktozla baş edememekte ve yağa dönüştürmektedir. Sonuç olarak fazla kilolara sebep olmakla birlikte, kalp hastalıkları ve tip2 diyabet gibi sorunlar da yaşanabilmektedir.

2- Hazır meyve suları içmeyin:


Gazlı içeceklerin ne denli şekerli olduğunu hemen herkes bilir. Ancak hazır meyve sularındaki şekerden pek de haberdar değiliz. Hatta %100 doğal ibaresi bulunan meyve suları bile sonradan eklenen şeker içermektedir. Şayet göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız bu tür içecekleri kesinlikle tüketmeyin. Ambalajlarında şekersiz, diyet ve sıfır kalori gibi ibare olan içeceklerde de sakarin ya da aspartam gibi yapay tatlandırıcılar vardır.

3- Proteini daha fazla tüketin:

Kilo vermek isteyenlerin tüketmeleri gereken en önemli besin grubu proteindir. %60 oranında tokluk hissini uzatmakta ve kalori alımını azaltmaktadır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırmakta ve günlük olarak 80-100 kalori fazladan yakmayı sağlamaktadır. Göbek yağlarını eritmek için karbonhidratlardan daha çok protein tüketilmelidir. Bu sayede göbek yağlarını eritebileceğiniz gibi, yeniden yağlanmayı da önleyebilirsiniz.

4- Karbonhidratlı besinleri azaltın:

Karbonhidrat alımını kontrol altına aldığınız zaman daha rahat şansına sahip olabilirsiniz. Karbonhidrat alımı azaltıldığında iştah da azalır ve az kalori alırsınız. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda karbonhidratın azaltılması sayesinde 2-3 kat daha fazla kilo verilebildiği tespit edilmiştir.

5- Besin lifi tüketimini arttırın:

Lif, alınan besinlerin bağırsaklara geçişini yavaşlatmakta, vitaminlerin ve minerallerin emilimi için vakit kazandırmaktadır. Öğünlerden sonra sindirim yavaşladığında tokluk hissi uzamakta, iştah azalarak öğünler arasında atıştırma yapmak zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

6- Egzersiz yapın:

Göbek yağını eritmek amacıyla yalnızca bu bölgeye yönelik değil, tüm vücuda hitap eden egzersizler yapmalısınız. Çünkü egzersizlerle bölgesel zayıflama sağlamanız çok zordur. Düzenli egzersizler yaparak çok daha rahat ve kalıcı kilo verme imkanına sahip olabilirsiniz. Günlük yaşantınızda mümkün olduğunca hareketli olun ve her fırsatı egzersizle değerlendirin.

7- Yediklerinizle ilgili notlar alın:

Yoğun çalışma hayatında yediklerinizi unutmanız ve kontrol etmeniz zorlaşabilir. Bunun önüne geçmek için diyet günlüğü tutabilir, neler yediğinizi ve ne kadar yediğinizi gün gün takip edebilirsiniz. Bu sayede de diyetinizi kontrol edebilir, varsa hatalarınızı düzeltebilirsiniz.

8- Ambalajlı gıdaların etiketlerini inceleyin:

Alelacele yapılan alışverişlerde bunu yapmak belki zor olabilir, ancak mümkün olduğunca gıdaların etiketlerini okuyarak kalorisi ile ilgili bilgi edinmeye gayret edin. Hazır paketli gıdalarda şeker kelimesi geçmese bile içinde şekerin olmadığı anlamı çıkarılmamalıdır. Çünkü fruktoz, laktoz, mısır şurubu ve daha birçok farklı ibarelerle bu ifade edilebilmektedir. Bu bilgileri de mutlaka okumalısınız ve emin olmadığınız ürünleri almamalısınız.

9- Salatalara sirke ekleyin:

Günlük olarak 1-2 kaşık sirke tüketmek vücutta yağ oranını düşürmektedir. Kullanacağınız sirke yemek sonrası ortaya çıkabilen kan şekeri dalgalanmalarını önlemekte ve tokluk hissini uzatmaktadır.

10- Uyku düzenini sağlayın:

Bilimsel araştırmalara göre günde 6 saatten az ve 8 saatten fazla uyuyanlar ile düzensiz uyku uyuyanlarda bel bölgesinde ve iç organlarda yağlanma daha çok görülmektedir. Göbeğinizi eritmek için yapmanız gerekenlerle kilo vermek için yapmanız gerekenler arasında herhangi bir fark yoktur. Uykunuzu düzene sokarak, sağlıklı kilo vermek için bir adımı daha geçmiş olacaksınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor