İyot içeren yiyecekler nelerdir?

iyot

iyot içeren yiyecekler nelerdir iyotlu yiyecekler iyot içeren besinler nerelerde kullanılır  iyot içeren sebzeler hangileridir liste halinde sizin için bir araya getirdik işte ayrıntılar.

İyot fazlası zarar azı yarar bir mineraldir. İyot eksikliğinde tiroid bezlerinde hasar, fazlası ciddi kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Bunun başlıca nedeni iyot eksikliği nedeni ile tuzların iyotlu tuza çevrilmesidir. Bu nedenle sağlık için günlük 150 mcg oranında kullanılmalıdır. İşte, iyot içeren yiyecekler;

İyot içeren Deniz ürünleri

Tuzlu su balıkları, ton balığı, mezgit, derin su balıkları, karides ve kabuklu deniz canlıları iyot eksikliği için kullanılır.

İyotlu tuz

Yemeklerde kullanılan iyotlu tuz gereken iyot miktarını verir.

iyot içeren Sebzeler

Ispanak, soya fasulyesi, şalgam, pazı, kabak, kuru fasulye ve sarımsak bol iyot içerir.

Çilek

Çilek iyot açısından zengindir. Günde 6-7 çilek yemek günlük çilek ihtiyacını karşılar.

Yoğurt, süt ve peynir

Süt ve süt ürünleri iyot açısından zengindir. 1 kase yoğurt %60, 1 bardak süt %40, 1 yumurta %20 iyot ihtiyacını karşılar.

İyot eksikliği

İyot eksikliğinde tiroid bezinde büyüme oluşur. Gebelik döneminde ve çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur. İyot çocukların fiziksel ve beyin gelişimi, için çok önemlidir. İyot eksikliğinde; halsizlik, ciltte kuruma, saç dökülmesi, ciltte kaşınma, soğuğa tahammülsüzlük,  kilo artışları, unutkanlık, depresyon, kalp ve akciğer sorunları, kabızlık oluşur.

Bazı besinlerse iyot eksikliğine neden olabilir. Lahana, karnabahar, şalgam, turp iyot eksikliğine neden olabilir. Vücudun günlük iyot ihtiyacı yaklaşık olarak 2 gr. tuz ile karşılanır. İyotlu tuzu tüketirken, sertin ortamda tutmak, yemeğe ocaktan alınmadan hemen önce tuz eklemek tuz içinde iyodu yok etmemek için gereklidir.

İyot ihtiyacı ne kadardır?

0-5 yaş arası 90 mikrogram,

6-12 yaş arası 120 mikrogram,

Yetişkinlerde 150 mikrogram, hamile ve emzirenlerde 200 mikrogram günlük iyot ihtiyacı vardır.

Leave a Reply