Hipertansiyona İyi gelen Yiyecekler

hipertansiyon

, Hipertansiyona iyi gelen yiyecekler; diğer adı ile yüksek kan basıncı, damarlarda akan kanın basıncı ile alakalıdır. Bugün hayati tehlikesi olan ciddi hastalıklar arasında kabul edilir. Kan akışında oluşan direniş nedeni ile kan, kalp tarafından çok hızlı pompalanmaya başlanılır. Eğer, arter darsa kan basıncı artar ve hipertansiyon oluşur. Peki hipertansiyonu nasıl kontrol altına alırız, İşte, doğal yollardan  hipertansiyona iyi gelen yiyecekleri sizler için araştırdık ve derledik;

Hipertansiyon bazen hiçbir belirti vermez. Bu süre içerisinde kalbe ve damarlara ciddi manada zarar verir. Hipertansiyonu olan hastaların hemen bir doktora gözükmesi ve tedavi altına alınması gerekir. Bunun başlıca nedeni,  hastalığın felç ve kalp krizine neden olabileceğidir.

Hipertansiyonda belirli riskler taşıyan insanlar vardır. Aile içerisinde 1. Derece yakınında yüksek olan kişilerde hipertansiyon görülür.

Yaşın ilerlemesi, 65 yaş üzeri kadınlarda daha fazla oluşması, aşırı kilolu olmak, egzersiz yapmamak, tuz tüketimi artması, sigara ve alkol almak, uyku apnesi, stres hipertansiyon riski yaratır.

Hipertansiyona iyi gelen yiyecekler

Hipertansiyon tedavisinde en önemli olan şey, hayat tarzında yapılan değişikliklerdir. Yediğiniz bazı yiyecekler, tansiyonu yükseltir bazı yiyecekler ise düşürür.

Limon

Limon suyu kan damarlarının esnek olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle, limon hipertansiyonu kontrol altına alır. Düzenli olarak limon tüketmek her zaman önerilir. Çünkü, limon içerisinde bulunan C vitamini sayesinde güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, tümör oluşumuna engel olur. Özellikle uzmanlar sabahları ılık bir bardak suya yarım limon suyu eklenerek içilmesini önerir.

Karpuz çekirdeği

Karpuz çekirdeği içerisinde bulunan cucurboktrin isimli bir kimyasal, kılcal damarları genişletir, böbrekleri hızlandırır, kan basıncını düşürür ve eklem iltihaplarına iyi gelir. Yapılan araştırmalarda özellikle yüksek kan basıncı olanlarda karpuz çekirdeği çok etkilidir. 2 çay kaşığı kadar ezilmiş karpuz çekirdeğini 1 fincan kaynamakta olan suya karıştırın ve 1 saat demleyin. Süzerek bu karışımdan günde 4 kaşık alınız. Bu şekilde kan basıncınız dengeye gelecektir.

Sarımsak

Sarımsak yüksek kan basıncını düşürür. Hem çiğ hem de pişmiş olarak kullanılabilir. Nitrik asit ve hidrojen sülfit hipertansiyonu engeller. Günde 1-2 diş kadar sarımsak tüketmek gereklidir.

Muz

Muz içerisinde bulunan potasyum yüksek kan basıncına iyi gelir. Her gün 1-2 muz yenilmesi gerekmektedir. Düzenli devam ederseniz etkisini görürsünüz.

Kereviz

Kereviz içerisinde bulunan fitokimyasallar, yüksek kan basıncına engel olur. Kereviz içerisinde bulunan Flatid kimyasalı, arter duvarlarını esnetir. Stres hormonlarına engel olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply