Balık yağının faydaları nelerdir?


balık yağının faydaları

Balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı neye iyi gelir faydaları nelerdir, Balık yağı hangi hastalıklara iyi gelir işte ayrıntılar yazının devamında. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için beslenme en öncelikli konudur. Balık yağı ve balık, sağlıklı beslenmede öncelikli olan besin öğelerinin başında gelmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmek için de doğru ve uygun gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında yağların insanın beslenmesindeki yeri çok önemlidir.

Sağlıklı beslenmede doymamış yağ asitleri bakımından zengin balık ve diğer bazı su ürünleri tüketilmelidir. Yağ asitleri omega 3 ve omega 6 olarak iki gruba ayrılır. Omega 3; planktonlar ile birlikte yağlı balıklarda, keten tohumu ve cevizde bol miktarda bulunmaktadır. Omega 6; İçeriğinde yüksek miktarda linoleik asit olan soya fasulyesi yağı ve mısır yağıdır.


Balık yağının faydaları:

Kalp krizi ve göz bozuklukları:


Omega 3 yağ asitlerinin kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Haftada 3 öğün omega 3 yönünden zengin balıkları tüketenlerin ani kalp krizi riski yarı yarıya düşmektedir. Bu yağ asitleri kalp damar hastalıkları, kalp krizi, migren, baş ağrısı, depresyon, eklem romatizması, yüksek kolesterol, şeker, tansiyon, kanser ve bazı alerji çeşitleri gibi hastalıklardan koruma sağlamaktadır. Ayrıca gözlerin uygun şekilde çalışmalarını ve sağlığını da korumaya yardımcı olmaktadır.

Depresyon:

Vücutta omega 3 ve 6 yağ asitlerinin eksikliği dikkat eksikliğinin yanı sıra depresyon ve hiperativiteyi de tetiklemektedir. Bunun sebebi DHA miktarındaki azlık olup, beyin serotonin düzeyinde düşüklüğe neden olmaktadır. Beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak amacıyla haftada 3 öğün balık tüketilmesinde fayda vardır. Balık tüketiminin az olduğu ülkelerde depresyon vakaları daha fazla görülmektedir.

Bağışıklık sistemi ve kanser:

Balık yağı bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu etki sağlamaktadır. Balık tüketiminin vücudun hücre duvarını sağlamlaştırdığı belirlenmiştir. Kanser olan kişilerin ortak sorunu bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlardır. Balık yağı ve balık tüketmeyenlerin tüketen kişilere göre prostat kanserine yakalanma olasılıkları 2-3 kat fazladır.

Solunum güçlüğü ve astım:

Balık yağının tüketilmesi solunum güçlüğü çekenlerde tedaviye katkı sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda balık yağı nefes alma gülüğüne karşı hastaya direnç kazandırmaktadır.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengin besinlerle beslenmek, balık ve balık yağı tüketmek beyin fonksiyon bozukluklarına, unutkanlığa, kansere, hiperaktiviteye, kronik bronşit ve astıma kadar birçok hastalığa karşı fayda sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor