Anne sütü değerine en yakın süt! Bir bardak içince bakın neler oluyor

Eşek sütünün faydaları, Eşek sütü neye iyi gelir?: Anne sütü değerine en yakın süt ve Bir bardak içince bakın neler oluyor. Eşek sütü, son yılların en popüler besin maddesi olarak öne çıkmaktadır ve sağladığı faydalarıyla tercih edilmeye başlanmıştır. Yazımızda, anne sütü değerine en yakın gıda olan eşek sütü hakkında bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Anne sütüne en yakın süt:

Avrupa ülkelerinde eşek sütü kullanılarak üretilen krem, sabun ve şampuan gibi birçok kozmetik ürün satılırken, biyokimyasal bileşimi ve Ph değeri ile anne sütüne en yakın değerdeki süt olarak öne çıkmaktadır.

Astımlılar için birebir:

Özellikle astımlı hastalar için çok faydalı olduğu belirtilen eşek sütü, inek sütüne nazaran çok daha az yağ içermekte ve Omega-3 yağ asitlerini de barındırmaktadır. Eşek sütünün içeriğinde bulunan kas yapıcı bir protein olan kazein, albümin, laktoz, yağ, su ve tuz yer almaktadır. Ayrıca eşek sütünün bileşiminde A, B1, B2, B6, C, D ve E vitaminleri ile birlikte, zengin birçok element ve mineraller de bulundurmaktadır. Bu minerallerin başında kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, magnezyum ve çinko gelmektedir. Ayrıca biostimulines ve gliserol alkil de bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak rejeneratif ve iyileştirici özellikte esansiyel yağ asitleri ile anti-aging özelliğe ve nemlendirici özelliklere de sahiptir.

Eşek sütü çiğ tüketilmeli:

Eşek sütü astımdan kansere, sirozdan bronşite kadar pek çok hastalığa karşı etkilidir. Ayrıca kolon kanseri, egzama ve sedef gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği belirtilmektedir. Bu özelliklere sahip olan eşek sütünün en önemli unsuru ise, çiğ olarak tüketilmesi gerektiğidir. İnek sütüne alerjisi bulunan çocuklar için alternatif süt kaynağı olarak dikkat çekmektedir.

Gençleştirir:

Alerjik olan ciltlerin nemlendirilmesinde ve temizlenmesinde kullanılan eşek sütü, cilt kırışıklıklarının önüne geçilmesinde ve genç görünmede de etki etmektedir. İçeriğinde eşek sütü bulunan kremler artık piyasalardaki yerini almaya başlamıştır.

Eşek sütünün faydaları:

  • İçeriğindeki mineraller ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.
  • Yağ yakımını hızlandırmakta, vücudun formda kalmasını sağlamaktadır.
  • Kansere karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır.
  • Bronşit ve astıma karşı iyi gelmektedir.
  • Çocukların kemik gelişimini arttırmaktadır.
  • Cilt hastalıklarının bazısında çare olmaktadır.
  • İçerisinde yer alan kaliteli omega-3 sayesinde kalbin korunmasını sağlamaktadır.

Eşek sütü nasıl kullanılmalı?

  • Eşek sütünün çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çocukların 2 bardak yetişkinlerin ise 1 bardak kadar tüketmesi önerilmektedir.
  • Bronşit ve astım hastası olan kişilerin bu oranları 10 gün süreyle sürdürmeleri tavsiye edilmektedir.
  • Cilt problemi olan kişilerin de eşek sütünü bir pamuk vasıtasıyla cilde sürmeleri fayda sağlamaktadır. Kullanılacak eşek sütü kremleri, şampuanları ve sabunlarını eczanelerde ve kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz.

Eşek sütünün zayıflatma etkisi var mı?

Eşek sütünde bulunan bakteriler için vücut yağlarını hızlı bir biçimde yaktığı belirtilmektedir. Eşek sütü diyet ve spor programı uygulayanlarda takviye besin maddesi olarak tüketilebilmektedir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakımını arttırmaktadır. Düzenli şekilde kullanıldığı taktirde ayda 4 kiloya kadar kilo verme imkanı sağlayabilmektedir.

Cilt bakımı:

Kozmetik alanında oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlayan eşek sütü, doğrudan cilde uygulanırsa içeriğindeki bileşenler sayesinde yaşlanmayı geciktirici etki göstermekte, kırışıklıkları gidermekte, cildi parlatarak cilt problemlerini tamamen yok etmektedir.

Ayrıca sivilce ve sivilcelerin izlerine iyi gelmekte, egzama gibi cilt sorunlarını iyileştirmektedir. Cilde bir pamuk vasıtasıyla tonik amacıyla sürülebilmektedir.

Peki eşek sütü gerçekten faydalı mı işte uzman tarafından yapılan açıklamalar.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu eşek sütü faydalı mı, gerçekten anne sütüne en yakın süt müdür bu konuda açıklama yapıyor

Kaynak: Bu yazı, mynet.com/anne-sutune-en-yakin-gida-bir-bardak-icince-bakin-neler-oluyor-1172778-myyemek kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply