Şişmanlık için tedavi yöntemleri ve yanlış diyetler

şişmanlık için tedavi yöntemleri ve yanlış diyetler

Şişmanlık için tedavi yöntemleri ve yanlış diyetler nelerdir? Şişmanlık ya da obezite ile karşı karşıya kalanların birtakım sağlık problemlerine açık oldukları bilinmektedir. Şişmanlık sorununu bulunanların bu durumdan mutlaka kurtulmaları gerekiyor. Kişinin beslenme şekilleri ve alışkanlıkları sürekli kilo almaya ve şişmanlığa neden olmaktadır.

Obez ya da şişman bir kişi bu sorunun önüne geçebilmek için bazı yolları denemektedir. Doktor kontrolünde yapılacak olan tedaviler şişmanlığa karşı en etkili ve doğru yoldur. Uzun vadede yaşanan kilo kaybı zamanla kalıcı kilo kaybına neden olmaktadır. Kişiler genellikle verdiği kiloları geri aldıklarında bu durumdan yakınırlar. Bunun nedeni ise, kilo verdikten hemen sonra eski beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesidir.

Bireylerde kilo alımı çocukluk döneminde izlenen beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Çocuklukta edinilen beslenme alışkanlıkları da dahil pek çok alışkanlık ileriki yaşlarda kalıcı duruma gelebilmektedir. Örneğin; aşırı tatlı tüketen çocuklar ergenlik dönemine girdikçe kilo almaya başlayabilirler. Fast food tarzı beslenmeyi seven ve sürekli bu tarzda beslenenlerin de kilo almaları kaçınılmazdır. Bütün bunlardan dolayı da beslenme alışkanlıklarının kesinlikle değiştirilmesi gerekmektedir.

Şişmanlık tedavisinde ilk önce hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi gerekir. Günlük egzersizlerin ve spor aktivitelerinin düzenli olarak yapılması önerilir. Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve dengeli bir beslenme programının izlenmesinin yanın da fiziksel hareketlilik ile desteklenmesi çok daha doğru bir kilo kaybına imkan sağlar.

Şişmanlık ya da obezite tedavisine başlamadan önce kesinlikle uzman yardımı alınmalıdır. Beslenme uzmanları kişinin vücuduna ve beslenme ihtiyacına göre planlama yapar. Ayrıca, günlük egzersizlerin neler olacağı ve ne şekilde yapılacağı ile ilgili de öneriler sunar. Verilen plan ve program çerçevesinde kilo verildikçe, kişi kendisini ruhsal açıdan iyi hissetmeye başlar.

Şişmanlık tedavisinde yanlış diyetler:

Her bireyin vücut yapısı farklıdır. Birinin uyguladığı diyet bir diğeri için uygun olmayabilir. Dolayısıyla şişmanlık tedavisinde birçok test gerçekleştirilerek tedavi şekillendirilir. Kişi vücut yapısına en uygun diyeti uygulamaya başlarsa, çok daha kısa sürede etkilerini görmeye başlayacaktır.

Tek bir gıdaya yönelik diyetlerden uzak durulması gerekmektedir. Kilo verirken kas dokusunun çoğalması yağ yakmayı hızlandırmakta, bu yüzden de kasları yok etmektedir. Uzmanların verdiği bir diyeti uygulamaya başlarsanız, sağlığınızı da korumuş olursunuz. Özellikle kısa sürede kilo vermeyi sağlayan şok diyetleri yaptığınızda, genel sağlık durumunuzda uzun vadede sorunlar yaşanacaktır. Bu diyetler yerine, azar azar ve sık bir beslenme şekli ihtiyacınız olan günlük kaloriyi almanızı sağlayacaktır.

Diyabetliler için uygulanan bir diyet diğer bir diyabetli hasta için uygulanamaz. Beslenmedeki besin grupları değişkenlik gösterebilmektedir. En çok görülen durum kan şekerinin diyette çok aşırı düşmesidir. Bu kişilerin diyetleri kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca sağlıklı kişilerde de aynı durum söz konusudur. Herkesin ihtiyacı olan besin grupları farklılık gösterdiğinden buna dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kısa zamanda kilo veren bir kişinin yaptığı diyet, başka biri tarafından yapılsa bile aynı neticeyi vermeyebilir. En çok karşılaşılan durum da budur. Bunun nedeni kişilerin vücut yapıları arasındaki farklılıklardır. Diyetteki besinlerde değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için de gerekli incelemeler ve çalışmaların uzmanlarca yapılması lazımdır.

Leave a Reply