Diyet Yaparken Kuruyemiş Yemenin Faydaları

Diyet Yaparken Kuruyemiş Yemenin Faydaları 1

Diyet yaparken, diyetisyenlerin ve doktorların sık sık ara öğün yapmanın önemi ile ilgili ifadelerini hemen hemen her yerde görüyoruz, izliyoruz ve okuyoruz. Vücudumuz için son derece faydalı ve besin değeri açısından oldukça zengin olankuruyemişler, diyet yaparken insanlara yardımcı olmaktadır. Paketlenmiş, hazır olarak satılan diyet ürünlerini tüketmektense, sağlımız için faydalı olan bu yiyecekleri daha yakından tanıyalım.

Kuruyemiş Tüketimi Neden Önemli?

Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak kuruyemiş tüketen insanların daha düşük kolesterol seviyesine sahip olduğu biliniyor. Bunun nedeni ise, kuruyemişlerin içinde bulunan tekli doymamış yağ asitleri, bitkisel proteinler ve çeşitli mineral ve vitaminlerdir. Bütün bunlar, vücudumuz için gerekli olan besin kaynaklarıdır. Doğada hazır olarak bulunan bu besinleri tüketmek, gün içinde enerjimizi yükseltip kan şekerimizi dengelemektedir. Ülkemiz, kuruyemiş açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ayrıca taşınması açısından oldukça pratik bir yiyecektir. Gün içinde otobüste, arabada veya yürürken bile atıştırabileceğimiz bu yiyeceklerden, daha fazla tüketmeye çalışmalı ve günlük beslenme programımızda da yer vermeliyiz.

Kuruyemiş Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tabii ki her yiyecekte olduğu gibi, kuruyemiş tüketirken de dikkat etmemiz gereken unsurlar mevcuttur. Bu unsurların başında tükettiğimiz miktar yer alır. Kuruyemişler, yüksek enerjili besin grubuna girdiği için, bu yiyecekleri dikkatli tüketmemiz gerekir. Kuruyemişlerin yüksek enerjili besin grubunda olmasından korkmayın, çünkü bu özelliğine rağmen kilo vermeye yardımcı olan gıdalardır. Sadece tüketirken tane hesabı  ile yemeliyiz. Örneğin 3 tane ceviz, 6 tane badem gibi.

Kuruyemiş, bağışıklık sistemimizi de güçlendirip bizi metabolik hastalıklardan, kanserden ve kalp rahatsızlıklarından da koruma özelliğine sahip. Amerika’da yayınlanan bir makaleye göre, günde 1 porsiyon fındık ve 1 porsiyon yerfıstığı yiyen bir insanın, kalp hastalıklarını yaşama ihtimali %55 oranında azalıyor. Bunun yanında, tehlikeli olarak bildiğimiz trigliserit seviyesi yüksek olan kişilerin de, özellikle kuruyemiş tüketmesi gerektiği belirtilmektedir. Önemli bir diğer unsur ise, kuruyemişlerin kavrulmuş ve tuzlu olarak tüketilmemesi, aksine çiğ halde tüketilmesidir.

Tam Olarak Ne Kadar Tüketilmeli?

Uzmanlar tarafından, sağlıklı olan bireyler için günlük kuruyemiş tüketimi 2 porsiyon yani günlük 30 gram kadardır. Alerjen bir bünyeye sahipseniz, dikkatli olmalı ve kuruyemiş alerjilerine ilişkin test yaptırmalısınız. Kuruyemiş tüketmek sağlığımıza, cildimize ve bedenimize çok iyi gelecektir. Düzenli tüketimde, bir süre sonra farkı görecek ve aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, kendinizi bir çok hastalıktan da korumuş olacaksınız.

Kaynak: bu yazı, tavsiyeediyorum.com/makale_17807.htm kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply