Tam Tahıl Ürünleri ve Metabolizma Hakkında Bilgi

Tam tahıl ürünleri ve metabolizma

Kalbin atmasından yürümeye kadar vücudumuzun her fonksiyonu enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Kalori de enerjidir. Yediklerimizden yararlanabilmek için ise tükettiğimiz gıdaların belli bir süreçten geçmesi gerekmektedir. Aldığımız gıdaların geçtiği bu sürece de metabolizma demekteyiz. Yani tükettiğimiz besinlerin kullanılabilir enerjiye dönüşmesidir. Tam tahıl ürünleri bu süreçte nerededir? Sorusu ile ilgili birkaç noktayı açıklamamız gerekiyor.

Bazal metabolizma hızı:

Bazal metabolizma, kan pompalanması, hormonların dengelenmesi, nefes alınması ve hücrelerin onarılması gibi vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde kullanılmakta olan enerjidir. Vücudumuzun harcamakta olduğu enerjinin %60-75’i bazal metabolizmanındır. Peki, arta kalan %25-40’lık enerji vücutta nasıl yakılmaktadır?

Fiziksel aktivite ve besinlerin termodinamik etkisi:

Vücudumuzdaki enerjinin %10 kadarı besinlerin termodinamik etkisi adı verilen bir faktörle yakılmaktadır. Bu durum, esasında gıda tüketimi karşılığında ödenen vergi gibi bir şeydir. Vücudumuz tükettiğimiz besinleri enerjiye dönüştürmek için belirli bir oranda enerji harcamak durumundadır. Alınan besinler sindirilirken, emilirken ve taşınırken vücudumuz enerji tüketmek durumundadır. Yakılan arta kalan enerji de egzersiz ve fiziksel aktivite vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bu, ister yürümek ister bisiklete binmek isterse koşmak olsun böyledir.

Tam tahıl ürünleri:

Tam tahıl ürünlerinin bu süreçte nasıl bir rol üstlendiğini biliyor musunuz? ABD’de bulunan “Journal of the American Dietetic Association”’un yapmış olduğu araştırmaya bakacak olursak; İşlenmiş yani rafine ürünler yerine tam tahıl ürünleri ya da tam buğday ekmeği gibi ürünlere yönelmek kalori yakmada %50 daha fazla yardımcı olmaktadır. Bunun nedeni; Tam tahıl ürünlerinin vücudun metabolik hızını arttırarak daha fazla ısı enerjisi üretebilme reaksiyonunu ifade eden termojenezi’yi arttırmaktadır. Dolayısıyla da çok daha fazla enerji harcanmasına katkıda bulunmaktadır.

Tam tahıl ürünlerinin termodinamik etkisinin daha yüksek olduğunu belirtebiliriz. Vücudumuz, tam tahıl ürünlerini sindirebilmek ve bunu enerjiye dönüştürmek için çok daha fazla çalışmaktadır. Yani tam tahıl ürünlerini parçalamak için çok daha fazla miktarda işlem gerçekleşmesi gerekmektedir. Çünkü tam tahıl ürünler, diğer besinlerden daha yüksek besin değerlerine sahiptir ve bunlar; lif, mineraller, B kompleks, B vitamini ve fitokimyasallardır.

Vücudun daha fazla çabalaması, sürecin de daha uzamasına neden olmaktadır. Bunun anlamı da tam tahıl ürünlerinin sindirilmesini, işlenmiş besinlere göre daha uzun olmaktadır. Bu sayede kan şekeri düzeylerinde ani yükselişler meydana gelmemekte, tokluk hissi de uzun müddet sürmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; tam tahıl ürünleri kalori yakmada kişiye avantaj sağlamakla kalmıyor, bununla birlikte pek çok hastalıkla da mücadele etmede yardımcı oluyor. İşte bu nedenlerden dolayı, tam tahıl ürünleri tüketimine geçmek için beklemenize gerek yok. Başlayın ve kısa sürede farkı hissedin.

Leave a Reply