Sağlıklı ve daha uzun bir yaşam için 16 sır


Daha uzun bir yaşam için 16 sır

Sağlıklı ve uzun yaşam yaşamak hepimizin hayalidir.  Uzun yaşamın şifreleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Artık, 70’li yaşlar orta yaş olarak kabul edilmeye başlandı bile. İşte, daha uzun bir yaşam için 16 sır;

’nı koru

Yaş aldıkça DNA kromozomlarımız kısalmaya başlar. Bu kromozomlar telomer olarak isimlenir. Böylece pek çok hastalığın başlaması normal kabul edilir.  Son yıllarda yapılan araştırmalarda sağlıklı beslenme ve egzersiz yapanlarda telomerlerde kısalma olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, uzmanlar egzersize ve sağlıklı beslenmeyi önermektedir.


Farkındalık

Farkındalığı yüksek olan insanların daha uzun yaşadığı ortaya çıktı. Detaylara önem verme, ısrarcı olma gibi özellikler bizler için çok değerlidir. Farkındalığı yüksek olan insanlar, sağlıklı  kalma, güçlü ilişkiler kurma, iyi kariyer için çok çaba gösteriyorlar.


Arkadaşlık edinme

Sosyal hayatı kuvvetli olan iyi arkadaşlık ilişkilerinde olan insanlar, daha uzun yaşamaktalar. Bu nedenle, bol arkadaşınız olsun ve onlarla sürekli vakit geçirin.

Arkadaş seçiminde özenli olmak

Arkadaşların alışkanlıkları direk olarak sizi de etkiler. Bu nedenle sağlıklı yaşam tarzı benimseyen arkadaşlarla dostluk kurun. Örn. obezitenin ve sigara içmenin  insanlar arasında bulaşıcı olduğu söylenmektedir.

Sigarayı bırakın

Sigarayı bırakmak ömrünüzü uzatmaktadır. Yapılan araştırmalara göre,  30 yaşında sigara bırakanlar 10 yıl, 40 yaşında 9 yıl, 50 yaşında 6 yıl, 60 yaşında 3 yıl hayatınız uzamaktadır.

Öğle uykusu

Öğle uykusu uyuyan insanlar arasında yapılan araştırmalara göre, öğle uykusu uyuyanlarda kalp hastalığı görülme riski %40 civarında düşüyor. Uykunun stres hormonunu azaltarak, kalbe destek verdiği söyleniyor.

Akdeniz diyeti

Akdeniz diyetleri tüm dünya tarafından sağlıklı kabul edilir. İçeriğinde meyve, sebze, zeytinyağı ve balık boldur. Bu yemek tarzı, obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

Evlenin

Evli insanlar daha uzun yaşamaktalar. Evliliğin getirdiği sosyal yaşam ve moral desteği ile uzun yaşam oluşuyor. Yapılan araştırmalarda, boşanan ve dul kalan insanlar daha kısa yaşıyorlar.

Kilo vermek

Kilo fazlası nedeni ile, diyabet, kalp hastalıkları gibi pek çok hastalığa açık hale gelirsiniz. Özellikle göbek kısmından kilo fazlanız varsa, hızla bundan kurtulmak gerekir. Lifli yiyecekler, egzersiz yapmak kilo fazlalığını eritmek ve uzun yaşam için gereklidir.

Hareket edin

Yapılan araştırmalarda egzersizi bir yaşam biçimi yapan insanlar uzun yaşıyorlar. Kalp hastalıkları, felç, diyabet, kanser ve depresyon egzersiz ile önlenebilir.

Alkolü bırakmak

Alkol, göbek yağını arttırır, yüksek tansiyona neden olur, sağlık sorunları oluşturur. Bu nedenle alkolü sınırlayın ya da bırakın.

Maneviyata önem vermek

Maneviyata önem veren insanların bağışıklık sistemi çok daha kuvvetlidir. Bu nedenle, maneviyata çok daha fazla önem verin.

Affedin

Öfke patlamaları ve uzun süre öfke duymak akciğer fonksiyonlarını bozar, kalp hastalıklarına neden olur. Affetmek, kan şekerini düşürür, tansiyonu engeller bu nedenle affedin.

Uyku

Düzenli ve sağlıklı uyumak, obezite, kalp hastalıkları ve bipolar riskinizi azaltır. Üstelik hastalıkların vücutta oluşmasına engel olur. Günde 5 saatten az uyumayın.

Stres

Stresten kaçının. Bu sayede yaşamınız uzayacaktır. Yoga, meditasyon ve nefes tekniklerini mutlaka çalışın.

Amacınız olsun

Hobi ve aktiviteler, uzun yaşamınızı sağlıyor. Belli hedefleri olan insanlar çok daha uzun ömür sürerler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor