Göze iyi gelen yiyecekler

goze-iyi-gelen-yiyecekler

Göze iyi gelen yiyecekler: Belki de vücudumuzun en hassas organı olan gözler, görmemizi sağlayan 5 duyumuzdan biridir. Dışarıda olduklarından yaralanmalara ve havadan gelen maddelere karşı korunmasızdırlar. Çok da kolay enfeksiyon kapabildiklerinden, çok dikkatli olmak gereklidir. Elleri düzenli olarak yıkamak, yabancı maddelerden gözleri korumak çok önemlidir. İşte, gözlere iyi gelen yiyecekler;

Portakal:

İçeriğinde olan bol C vitamini ile antioksidan bir gıdadır. Bağışıklık sistemini onarır, içeriğinde olan askorbik asit nedeniyle kataraktlara ve sarı benek hastalığına iyi gelir.

İstiridye:

Zengin bir çinko kaynağı olan istiridye, göz sağlığı için çok önemlidir. Gözlerin kuvvetlenmesi, görmenin netleşmesi, gece iyi görme için çinko çok önemlidir. Kırmız et, kümes hayvanları ve süt çinkonun bol olduğu diğer gıdalardır.

Kale:

Yeşil yapraklı sebzelerden olan marula benzeyen kale, lutein gibi pek çok antioksidan gıdayı içinde barındırır. Bu antioksidanlar, katarakt gelişimini engellediklerinden çok önemlidir. Ayrıca yaşa bağlı gözde oluşan bozulma ve hasarları engellerler.

Havuç:

Göz sağlığı ve keskin görüş özelliği göze beta karaten tarafından verilmektedir. Havuç içeriğinde bol miktarda beta karoten ve A vitamini barındırır. A vitamini, 1 orta boy havuçta günlük ihtiyacın yaklaşık 2 katı kadar vardır. Havuç, sarı benek hastalığı ve diğer göz hastalıklarına karşı bizi korur.

Balık:

DHA yağ asitleri ve omega 3 yağ asitleri göz kuruluğunu önler, keskin görüş sağlar özetle göz sağlığı için çok önemlidir. Somon, uskumru, sardalye, orkinos, ringa ve ton balığı DHA açısından en zengin balıklardır.

Kabuklu yemişler:

Kabuklu yemişlerde E vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Fıstık ezmesi, buğday tohumu, badem ve fındık E vitamini içerir. E vitamini bir antioksidandır. Sarı nokta hastalığı, katarakt gibi göz sorunlarına kabuklu yemişlerle engel olunabilir.

Yumurta:

Göz sağlığı için lutein, zeaksantin gibi bileşenler de antioksidan etkisi yaratır. Yumurta içeriğinde bu bileşenler vardır. Sarı nokta hastalığı ve katarakt gelişimine karşı yumurta çok etkilidir.

Sarımsak:

Sarımsak içeriğinde bulunan sülfid bileşeni olan alisin, anti-bakteriyel etki yaratmaktadır. Sarımsak hem vücut sağlığı hem de iltihaplanma, mikrop kapması sorunlarında çok etkilidir.

Salatalık:

Salatalık, gözaltı torbaları ve gözaltı morluklarına karşı kullanılır. Güçlü bir C vitamini içeren kafeik asit, salatalıkta bol vardır. Kalori düşüklüğü ile bol bol tüketilebilir.

Leave a Reply