Limon kabuğunun faydaları ve yan etkileri nelerdir?

limon kabuğu

kabuğunun faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Lİmon kabuğu neye iyi gelir, limon kabuğunun faydaları nelerdir, limonun kabuğundan gelen doğal şifa. Limon içerisinde barındırdığı bol C vitamini sayesinde belki de en değerli meyvelerdendir. Limonun en az kendisi kadar değerli olan kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor. Kolesterole, kansere, aknelere, kalp hastalıklarına kadar faydası olan limon kabuğunu mutlaka kullanın. İşte, limon kabuğunun faydaları ve yan etkileri;

Limon kabuğunun faydaları

Kolesterol

Limon kabuğu, kolesterolü düşürür. Kabuğun içinde olan potasyum nedeni ile kan basıncını düzenler. Polifenol bileşenler nedeni ile kötü kolesterolü düşürür. Kan damarlarını temizler, şeker hastalığı kaynaklı kalp hastalıklarında tedavi edicidir.

Kanser

Flavonoidler aslında antioksidandır. Yaşlanmaya karşı savaşan bu antioksidanlar, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Cilt, meme ve kolon kanserinde önleyici etkiye sahiptir.

Kemikler

Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, limon kabuğunda bol miktarda bulunur. Kireçlenme, kemik erimesi, eklem iltihapları, romatizma kaynaklı ağrılar, kemik zayıflığında limon kabuğu etkendir.

Bağışıklık sistemi ve sindirim

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için limon kabuğu kullanılır. Ayrıca, Farenjit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığında oluşan boğaz ağrısında, griplerde kullanılabilir. Posalı ve lifli olduğundan sindirimi kolaylaştırır.

Ağız sağlığı

Ağız içinde C vitamini eksikliğinde, diş eti iltihabı, diş etinde kanama gibi pek çok sorun yaratır. Limon kabuğu ağız sağlığı açısından gerekli olan sitrik asit barındırır. Limon kabuğu bu nedenle ağız sağlığı için gereklidir.

Serbest radikaller

Serbest radikaller nedeni ile kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları oluşur. Limon kabuğu içinde olan bol C vitamini sayesinde serbest radikallere karşı koruma sağlanır.

Cilt hastalıkları

Serbest radikaller sayesinde ciltte leke, akne ve kırışıklıklar oluşur. Limon kabuğunda olan sitrik asit ver C vitamini sayesinde kan damarları temizlenir. Siyah noktalar azalır. Cilt sorunlarında; 1 adet limon suyu sıkılır, limonun kabuğu kesilir ve bölünür, limon kabuğu limon suyuna eklenir kuru bir yerde bekletilir. İçerisine 1 çay kaşığı bal eklenir ve yüze uygulanır, 5 dakika bekleyip, durulanır.

Metabolizmayı canlandırır

Limon kabuğunda olan pektin, kilo vermeye yardımcıdır. Vücutta şeker emilimini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Limon kabuğunun yan etkisi

Limon kabuğu yenilmeden önce çok ciddi bir şekilde temizlenmelidir. Limon kabuğu insanlarda bulunan oksalat kimyasalını bol miktarda içerir. Oksalatın çok yüksek olduğu durumlarda, kanda kristalleşme, böbrek taşı ve safra kesesi taşı oluşabilir. Bu tarz hastalıkları olanların limon kabuğu tüketmemeleri gerekir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply