Hangi yiyecekler diyabete iyi gelir


Diyabete iyi gelen 10 yiyecek

Diyabete iyi gelen 10 mucize yiyecek: Kanda şeker oranının artması ile yani şeker hastalığı oluşur. Diyabetin bilinen bir tedavisi yoktur. Düzenli hayat ve diyet yapılarak kanda artan şeker oranı düşürülür. Bu nedenle, şeker hastalığında doğru beslenme çok önemlidir. Diyabette bazı yiyecekler çok faydalıdır. İşte, diyabete iyi gelen 10 yiyecek;

Tarçın diyabete iyi geliyor

Tarçın, hem kan şekerini düşürür hem de kanda olan şekerin hücreler tarafından daha fazla kullanılmasını sağlar. Uzmanlar, günde 1 çay kaşığının yarısı kadar tarçın yenilmesi öneriyor. Fakat, yemeklere ve salatalara eklenen tarçında, kan şekerini düşürmede etkilidir.


Diyabete iyi gelen Sebzeler

Sebzeler içerinde bol lif vardır. İçeriğinde olan bol lif, sebzelerin sizi çok daha fazla tok tutmasını sağlar. Bu sayede kan şekeri yükselmez, basit karbonhidratlardan, doymuş yağlardan uzak kalmanızı sağlar.


Diyabete iyi gelen Meyveler

Meyve içeriğinde bulunan bol lif, yağ düşüklüğü, vitamin ve mineraller daha az kalori vermelerini sağlar. Meyveler, güçlü antioksidanlardır. Sinirler, gözler, kalbi tamir ederler. Diyabette en büyük sıkıntı sinir hasarı, gözlerde görme sorunlarıdır. Bu nedenle, meyve mutlaka diyetinizde olmalıdır.

Balık diyabete iyi geliyor

Balık içerdiği bol omega3 yağ asidi, protein sayesinde kan damarlarını onarır. Şeker hastası olan insanlarda,  yüksek trigliserid ve düşük iyi kolesterol oranı vardır. Balık içerisinde olan omega 3 yağ asidi, kolesterolü düzenler ve dengeler. Bu nedenle haftada 2 gün kadar balık yemek gereklidir.

Hindi ve tavuk göğsü de diyabete iyi geliyor

Az yağlı ve sağlıklı protein kaynağı olan beyaz et, doymuş yağ oranı düşük olduğundan kolesterolü yükseltmez. Kan şekerini kontrol altına alır. Bu nedenle diyetinizde mutlaka hindi eti ve tavuk göğsü mutlaka olmalıdır.

Diyabete iyi gelen Kabuklu yemişler

Kabuklu yemişlerin içerisinde sağlıklı yağlar ve yağ asitleri vardır. Bu yağlar, insülin direncini azaltır ve kan şekerini dengede tutar. Kabuklu yemişlerde olan E vitamini, hücreleri korur, sinir ve göz hasarının önüne geçer. E vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Lif ve magnezyum açısından zengindir, bu mineraller kan şekerini dengeler. Kabuklu yemişlerde dikkat edilmesi gereken şey, fazla yenildiğinde kilo aldırır.

Mucizevi gıda Zeytinyağı diyabete iyi gelen yiyecekler arasında

Zeytinyağı, insülin direncini düşürür ve kan şekerini sabitler. Yemekleri zeytinyağı ile pişirmek diyabet hastaları için önemlidir.

Varlığı tarih kadar eski olan Yoğurt her zamanki gibi listemizde

Yoğurt bol kalsiyum zenginidir. Kalsiyumun bol alındığı diyetlerde kilo vermek çok daha kolaydır.

Fasulye Diyabete iyi gelen yiyecekler arasında

Fasulye bol lifli bir gıdadır. Uzun süre tok tutar ve kan şekerinin yükselmesini önler.

Ölüme hariç her şeye iyi gelen Sarımsak Diyabet hastalığında da şifa dağıtıyor

Sarımsak diyabetin yarattığı etkileri azaltır. İçeriğinde bulunan alicin kan şekerini düşürmede etkilidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor