Kraliçelerin besini arı sütünün faydaları


arı sütünün faydası

Kraliçelerin besini arı sütünün faydaları: Arı sütü, bildiğimiz memeli hayvanların sütlerinden değildir. Fakat, kraliçe arının besin kaynağıdır bu nedenle de, Royal Jelly olarak bilinir. İşçi arıların, yutak üstü bezlerinden salgılanan süte benzer maddedir. Jel kıvamında, akışkan, suda çözülür, beyaz renkli, ekşi ve kokusu keskin bir maddedir. Arı sütü, arılarda yaşamı uzatan bir maddedir bu nedenle çok değerlidir.

Arı sütü, yaklaşık 1 haftalık olan genç arıların salgıladıkları enzimdir. Arılar, arı sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretir. Diğer arılar, yavruyken ilk 3 gün arı sütü ile beslenir daha sonra bal ve polen ile beslenir. Kraliçe arı, larva döneminden sonra 6 gün kadar arı sütü ile beslenir. Bu dönem neticesinde hastalıklara karşı direnci yükselir, gün içinde ağrılığının iki katı kadar yumurta üretir ve 6 yıl kadar yaşama süresi oluşur. Bu uzun ömrü veren ve hastalıklardan koruyan arı sütü, bu nedenle çok değerlidir.


Arı sütünün içeriğinde ne vardır?

Arı sütü içinde, A, E, C, D ve B vitamini grubunun tamamı vardır. Ayrıca, lesitin, kolajen, pantotenik asit, fitosteroller, enzimler, aseltilkolin, testosteron, estrodiol hormonları içermektedir. Arı sütünün %66’sı su, %14.5 karbonhidrat, %4.5 lipid, %13 aminoasitlerden oluşur.

Arı sütünün faydaları nelerdir?


Göz, cilt, bağışıklık sistemi, böbrekler üzerinde etkilidir. Antioksidan olması kaynaklı, kansere karşı koruyucudur.

C vitamini

Vücudun tüm dokularını iyileştiren, kollajen üretimi sağlayan ve bağışıklığı kuvvetlendiren en önemli vitamindir.

D vitamini

D vitamini kemik ve dişlerin kuvvetli olmasını sağlar. Kalsiyum ve fosfor emilimi için vücutta D vitamini olmalıdır.

E vitamini

Sinir sistemi, kaslar ve endokrin bezleri ve üreme organları için önemlidir. Cilt i,çin en önemli vitamindir. Cildi daha esnek yapar, antioksidandır.

B vitamini grubu

Beynin çalışması, sindirim sistemi, sinir sistem, saç, ağız, kaslar, deri için en önemli vitamin grubudur.

Pantotenik asit, metabolizmayı güçlendirir, oleik asit kötü kolesterolü düşürür, iştah açar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor