Sıcak kompres nedir nasıl yapılır


sıcak kompres

Sıcak kompres nedir nasıl yapılır

Sıcak kompres, kan damarlarını gevşetir ve böylece kan dolaşımını artırır. İltihap gibi çeşitli sıkıntılar varsa sıcak kompres ile dağılır. Bu şekilde ağrının olduğu bölge çok daha hızlı iyileşir. Sıcak kompres, ağrı, burkulma, arpacık, stres, kas kramplarında ağrıyı hafifletmek için uygulanır. İşte, sıcak kompres nasıl yapılır? Hangi hastalıklarda uygulanır?


Sıcak kompres, vücudun hemen hemen tüm bölgelerinde rahatlıkla kullanılır. Sıcak kompres kullanırken dikkat edilecek en önemli konu, enfeksiyonlu bölgeye uygularken malzeme çok iyi dezenfekte edilmelidir. Kompres 1 dakika kadar ısıtılmalıdır, uzun süre aynı bölgede tutulmamalıdır, rahatsızlık duyulduğunda kaldırılmalıdır, diyabet hastalarında, açık yaralarda ve dikişlere sıcak kompres uygulanmaz. Sıcak kompres yaparken içine bir miktar aromatik yağ eklerseniz şişliklere bağlı olan ağrıları da hafifletebilirsiniz.

Özellikle baş ağrılarında ayağa uygulanan sıcak kompres sayesinde baş ağrısı geçmektedir. Bir sıcak su torbasını ayağınızın altında yaklaşık 10 dakika kadar tutun. Bu durumda tüm kan başınızdan ayağınıza doğru hareket edecek ve başta olan basınç düşerek ağrı hafifleyecektir. Sıcak kompres için eczanelerden profesyonel ürünlerde alarak kullanabilirsiniz.


Sıcak kompres nasıl yapılır?

Mikrodalga fırın

Bir bezi hafifçe ıslatın ve suyunu sıkın, bezi katlayın ve mikrodalga poşetine yerleştirin. 30-60 sn. kadar yüksek ısıda bırakın. Poşeti bir havluya yerleştirin ve sıcak kompres gereken bölgeye havlu ile uygulayın. Cildin yanmaması için 8-10 dakika kadar tutun ve kaldırın.

Soba

Soba üzerinde tavayı ısıtın. Kalın bez alın ve katlayın. Bez ile ısınmış tavayı ovalayın. Sıcaklığı kontrol edin ve başka bir havluya yerleştirip sıcak kompresi yapın.

Arpacık için sıcak kompres

Elleri sabun ile yıkayın. Sıcak suyu hazırlayın ve yumuşak bir bezi su ile ısıtın. Suyunu sıkıp, arpacıklı gözün üzerine kompres yapın.

Pirinç sıcak kompresi

1 bardak pirinci, bir çorabın içine dökün ve çorabın ucunu düğümleyin. Düğümlenmiş çorabı mikrodalga fırında yaklaşık 40-45 sn. kadar ısıtın. Isındığında çorabın sıcaklığını kontrol edin çok sıcaksa çorabı havada sallayın. Daha sonra istediğiniz bölgeye rahatlıkla sıcak kompres olarak uygulayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor