Ev yapımı doğal bulaşık deterjanı tarifi

Ev yapımı doğal bulaşık deterjanı tarifi, deterjan nasıl yapılır: Bulaşıkların temizliğinde kullanılan deterjanlarda pek çok kimyasal madde yer almaktadır. Bunlar yıkama sırasında tabak, bardak, çatal ve kaşık gibi yemek yediğimiz eşyalarınızda kalabilmekte ve daha sonra bir şekilde vücudumuza girebilmektedir. Yazımızda, bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için ev yapımı 4 bulaşık deterjanı tarifi vereceğiz. İşte, detaylar;

Yemeklerin hazırlanmasında ve tüketilmesinde kullandığımız mutfak gereçleri genel sağlık açısından mutlaka temiz olmalıdır. Bunların kirli kalması ve bu şekilde kullanılması kişinin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Bu tür mutfak eşyalarının kirli olmasından çok daha tehlikeli bir durum söz konusudur. Bu durum, kullanılan eşyalar vasıtasıyla yıkamada kullanılan kimyasal maddelerin vücuda girmesidir.

Bulaşık deterjanları, yıkamalarda çok daha etkili bir temizlik sağlayabilsin diye bolca kimyasal madde içermektedir. Kullanılan bulaşık deterjanlarındaki kimyasalların ise, bulaşıklardan tümüyle arındırılması ve atılması çok zordur. İşte bu arındırılamayan kimyasal maddeler, sinirim sistemi vasıtasıyla vücudumuza girip birikmekte ve ileride pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için, evde kendiniz doğal malzemeler kullanarak bulaşık deterjanı yapabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu doğal bulaşık deterjanı sağlığınızın yanı sıra, çevreyi korumakta ve etkili bir temizlik sağlamaktadır.

Ev yapımı bulaşık deterjanı yapılışı:


  • Elde yıkama deterjanı:

Elde bulaşık yıkamak yapılacak olan deterjan için; yaklaşık 750-800 ml ( 4 su bardağı ) sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı boraks, 1 kalıp sabunun yarısı, rendelenmiş hali eklenir. Su sıcakken tüm bunlar iyice karıştırılır. En sonunda da içerisine çok sevdiğiniz aromatik bitkisel yağlardan 10-15 damla kadar damlatılır ve yeniden iyice karıştırılır. Elde edilen karışım, eski bir boş deterjan şişesine aktarılıp elde bulaşık yıkamada kullanılır.

  • Bulaşık makinesi için toz deterjan yapımı:

Bulaşık makinesi deterjanı yapımı için; bir kaba 1 yemek kaşığının ucu kadar sofra tuzu konur ve üzerine 30 damla aromatik yağ damlatılır. Sonrasında bu kabın içine 1 yemek kaşığı kadar boraks, yarım çay kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edilir. Bütün malzemeler eklendikten sonra hepsi çok iyi bir şekilde karıştırılır. Daha sonra bulaşık makinesinde toz deterjan olarak kullanılmak üzere bir kaba alınır.

  • Bulaşık makinesi için tablet deterjan yapımı:

Bulaşık makinesi tablet deterjan yapımında kullanılan malzemelerin hepsi toz deterjan malzemeleriyle aynıdır. Fakat deterjanı tablet şekline getirebilmek için, elde edilen karışıma az az karışımın ıslanmasına yetecek oranda limon suyu veya sirke ilave edilmelidir. Toz deterjan üzerinde kuruluk kalmayacak biçimde ıslatılır ve daha sonra çok kalın olmayacak şekilde buz kalıplarına doldurulur. Bu karışımın oda sıcaklığında bekletilmesi gerekmektedir. İyice kalıpta kuruduktan sonra çıkartılır ve kapalı bir ortamda saklanır. Artık bulaşıklarınızı doğal ev yapımı deterjanınızla yıkayabilirsiniz.

  • Bulaşık makinesi için jel deterjan yapımı:

Bulaşık makinesi için jel deterjan yapmak istiyorsanız, ilk önce 1,5 su bardağı boraks, 1 su bardağı çamaşır sodası ya da karbonat birbiriyle karıştırılmalıdır. Karşımın içine 1 su bardağı kadar kaya tuzu ve 10 damla kadar aromatik yağ ilave edilebilir. Karışıma en son 1,5 su bardağı sıcak su eklenip çok iyi şekilde karıştırılır. Elde edilecek olan bu karışım, yaklaşık 24 saat kadar oda sıcaklığında bekletilir ve kıvam alması sağlanır. Daha sonra kullanımınız için bir kaba alabilirsiniz.

İlave bilgiler;

Ev yapımı bulaşık deterjanlarının yapılmasında kullanacağınız aromatik yağları kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Bulaşıkların ferah ve hoş bir kokuya sahip olabilmesi için daha çok limon yağı, portakal yağı, elma yağı ve mandalina yağı gibi aromatik yağlar kullanılabilir. Tamamen seçim sizin. Ev yapımı deterjanda arzu edilen kokuya göre eklenecek yağ oranları çoğaltılır veya azaltılır. Bulaşıkların yıkanıp doğal bir temizlik elde edilmesinin ardından, bulaşıkların parlamasını sağlamak amacıyla da makinenizin parlatıcı gözüne beyaz sirke, elma sirkesi veya limon suyu doldurabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply