Kış aylarında enerjinizi yükseltmenin 8 yolu

kış aylarında enerjiyi yükseltmek için yapılacaklar

Kış aylarında enerjinizi yükseltmenin 8 etkili yolu: Kış mevsimi geldiğinde genellikle enerjimizde düşme yaşarız. Sabahları sıcak yatağımızdan kalkmak, normal zamanda yaptığımız rutin şeyleri yapmak içimizden gelmez. Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde enerjimizi nasıl yükseltiriz? İşte, kış aylarında enerjinizi yükseltmenin yolları;

1- İlk önce ruh sağlığı:

Kışın yaşanan düşmesi, çalışma zorluğu, uykuda düzensizlik, hüzünlenme durumu ve ikili ilişkilerde güçlük çekme kış depresyonu olarak adlandırabileceğimiz sorunlardır. 20-30 yaş aralığındaki kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla görülen depresyon, genellikle fiziksel belirtiler vermektedir. Kış aylarını huzurlu, sorunsuz ve rahat geçirebilmek için hayatınızda yeni aktivitelere yer açın. Yaşam biçiminizi gözden geçirin, açık havada daha fazla vakit geçirin ve gerekirse bir uzman yardımına bşvurun.

2- Sağlıklıysanız biraz çikolata tüketin:

Kış mevsiminde yaşanan bazı hormonal değişiklikler, iştah artmasına ve buna bağlı olarak kilo alınmasına neden olabilmektedir. Kışı kilo almadan geçirebilmek için, tatlı gereksiniminizi sütlü tatlılardan ve dondurmadan yana kullanın. Aşırıya kaçmadan bir miktar bitter çikolata tüketmeniz kolesterol seviyenizin düşmesine yardımcı olduğu gibi, tatlı isteğinizin de giderilmesini sağlayacaktır.

3- Bol miktarda su tüketin:

Kış aylarında istemsiz bir şekilde sıvı tüketiminde özellikle su tüketiminde azalma olur. Fakat su tüketmek, hem bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta hem de cilt sağlığına iyi gelmektedir. Kış döneminde A, C ve E vitaminleri ile birlikte, selenyum minerali açısından zengin besinleri tercih edin.

4- Protein alımını es geçmeyin:

Sağlık için protein alımı çok önemlidir. Protein deposu olan besinlerin başında yumurta gelir. Yumurtanın saısı da iyi kolesterol barındırmaktadır. A vitamini, çinko, demir ve karoten yönünden zengin olan yumurtayı 8-10 dakika kadar haşlayarak tüketmek uygundur. Kış aylarında diğer bir protein kaynağı da balıktır. Bu dönemde balık tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirecek, enerjinizi çoğaltacak ve sağlık kazanacaksınız.

5- Günlük öğünleri sakın atlamayın:

Beslenmenizde sabah, öğle ve akşam öğünlerini kesinlikle aksatmayın. Mümkünse ve de gerekliyse ara öğünlerle de destekleyin. Ara öğünlerde de aşırıya kaçmayın. Mandalina, portakal, elma, ceviz, badem ve fındık gibi besin maddelerini önerilen miktarlarda tüketin.

6- Kışın içinizi ısıtın fakat aşırı olmasın:

Kış aylarında içinizi ısıtmak için çay ya da kahve gibi sıcak içecekler tüketebilirsiniz. Fakat fazla miktarda tüketmeniz faydasından daha çok zarar verebilir. Demleme çay seviyorsanız günde 5-6 bardağı, filtre kahve içecekseniz de 2-3 fincanı geçmeyin. Bunları bir arada tüketmekten de imtina edin.

7- Sebzeyi çok tüketin, yağı da az tüketin:

Kışın yetişen sebzeleri tüketmek bağışıklığı kuvvetlendirir, fakat çok fazla yağlı yemeklerin tüketilmesi kilo alımına sebep olur. Enerjinizi yükseltmek ve rahat bir kış geçirmek istiyorsanız sebze yemeklerine ağırlık verin, aşırı yağ tüketiminden de kaçının.

8- Her gün 100 gr C Vitamini alın:

C vitamini bakımından en zengin besin kividir. C vitamini yönünden zengin olan kivi, portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi meyveleri tüketin. Kış aylarını zinde ve enerjik geçirin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply