Hangi balık hangi ayda veya hangi mevsimde yenir?

hangi balık hangi ayda yenir

Hangi balık ne zaman yenmeli işte ay ay balık yeme rehberi.

Balık, insanların her zaman en önemli besin kaynaklarından biri olmuştur. Balıkların içerdiği besin değerleri üzerine sürekli araştırmalar yapılmakta. Özellikle Omega3 yönünden çok zengin bir besin olan balık, insan kalbinin dostu olarak bilinmesini sağlamıştır.

Balık yemek istiyorsunuz ve balığın ne tazeliğinden ne de hangi dönemlerde tüketilmesi gerektiğinden yeterince bilgi sahibi değilsiniz. Yazımızda hangi balık hangi ayda yenir? sorusuna detaylıca cevap vermeye çalışacağız. Çünkü balıkları mevsimine göre tüketmek, hem besleyicilik hem de lezzet açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Ülkemizde bildiğiniz gibi balık avlama yasağı 1 Eylül itibariyle sona ermektedir. 15 Nisana kadar devam eden balık avlama mevsiminde hangi aylarda hangi balıkların tüketilmesi gerektiğiniz aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Eylül: Av yasağı 1 Eylülde bitmekte ve balıkçılar açık denizlere çıkmaktadır. Bu mevsimin ilk balıkları palamut olur. Ekim ayında bollaşsa da tezgahlarda palamut bulmak artık zor değil. Bu dönemde yakalanan çingene palamutu soğuk depolarda bolca depolanır. Bundan dolayı satın alırken tazeliğine dikkat etmek gerekir. Bu ayda diğer bir balık da lüferdir. İlk görülmeye başladığında pahalı da olsa tezgahlarda bulunur.

Ekim: Palamut artık irileşmiştir ve bollaşmıştır. Dolayısıyla fiyatları da uygun olur. Diğer taraftan lüfer ve istavrit balıkları da tezgahlarda yerini almıştır artık. Sezonun ilk istavritlerini satın alabilir, lezzetli sofralar kurabilirsiniz.

Kasım: Bu ayda palamut azalmaya başlar. Artık başka balıklar da tezgahlara çıkmaya başlamıştır. Lüfer tezgahlarda iyice bollaşır, ancak yanında hamsi de kendisini göstermeye başlamıştır. İstavrit yine vardır ve boldur. Tezgahta uskumru görmek de artık mümkün. Yağlı bir balık olan uskumruyu alırken, soğuk hava depolarında depolanan bir balık olduğunu hatırlamak ve alırken taze olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Aralık: Palamut ve uskumru azda olsa tezgahlarda vardır. Ancak hamsi artık krallığını ilan etmiş, baş köşeye yerleşmiştir. Bu ay hamsi ile türlü sofralar hazırlama imkanına sahipsiniz. Tekir balığı da bu ayda çoğalır ve çok ucuz olmasa da uygun fiyata alınabilir. İstavrit de varlığını sürdürmektedir.

Ocak: Hamsi hala baş köşedeki yerindedir. Artık iyice büyümüş ve yağlanmış durumdadır. Tekir, kofana ve çinekop tezgahlarda bulunmaktadır. Ocak ayında tüketebileceğiniz diğer bir balık da mezgittir.

Şubat: Çinekop bolca tezgahlarda yerini almaya devam eder. Mezgit balığı da bollaşmıştır. Tezgahların aranan balığı kalkan da artık sahnededir.

Mart: Bu ay tezgahlarda göreceğiniz palamut ve uskumru artık soğuk hava deposundan gelmektedir. Çinekop azda olsa bulunabilmektedir. İstavrit artık çok azalmıştır. Tekir ve mezgit bu ayın tüketilebilecek balıklarıdır. Diğer bir balık da deniz levreğidir. Bolca çıkan levrek lezzetli ve bezleyici özelliği ile tercih edilmelidir.

Nisan: Nisan ayında levrek, mercan ve kırlangıç bollaşmıştır. Barbun balığı da oldukça lezzetli bir seçenektir. 15 Nisan itibariyle avlama yasağı başlar. Bu nedenle de Karadeniz ve Marmara balıkları tezgahlardan kalkar.

Mayıs: Bu ayda deniz levreği, barbun, mercan ve iskorpit bulduğunuzda alın ve afiyetle tüketin. Çünkü artık son demleridir.

Haziran, Temmuz ve Ağustos: Bu aylarda tezgahlarda balık pek olmaz, varsa da soğuk hava deposu balıklarıdır. Bu dönemde Akdeniz balıkları ön plana çıkmaktadır. Grida (lagos), akya ve mercan balıkları tezgahlarda bulunabilen balıklardır. Bu dönemde kültür balıkları ön plana çıkar. Özellikle çipura ve levrek canınız isterse bu şekildedir.

One Response

  1. züleyha yıldırım 25 Ocak 2016

Leave a Reply