Potasyum içeren yiyecekler hangileridir?

vücutta potasyum eksikliği

En çok bulunan yiyecekler, hangi besinlerde bulunur, zengini gıdalar hangileridir işte ayrıntılar. Potasyumun tamamı hücrelerde bulunur. Fakat, elektrolit dengesi, kas ve sinir sisteminin çalışması, katarakt, diyabet, hepatit, yüksek tansiyon, kemik erimesinden korunmak için potasyuma ihtiyacımız vardır. eksikliği çok görülen bir durum değildir fakat çok terleme, uzun süre ishal olmak, idrar söktürücü ilaçlar kaynaklı oluşabilir. İşte, potasyum içeren yiyecekler;

Potasyum içeren yiyecekler

Fasulye

100 gr. kadar fasulye günlük potasyumun %13’ünü karşılar.

Patates

1 adet orta boy haşlanmış patates, potasyum ihtiyacının %15’ni karşılar.

Ispanak

100 gr. haşlanmış ıspanak, potasyum ihtiyacının %13’nü karşılar.

Mercimek

100gr. mercimek, potasyum ihtiyacının %11’ni karşılar.

Mantar

100gr. mantar, 318 mg. potasyum içerir.

Pancar

100gr. haşlanmış pancar potasyumun %9’nu karşılar.

Kuru kayısı

Yarım çorba kasesi kuru kayısı potasyumun %22’sini karşılar.

Kavun

1 adet orta boy kavun, potasyumun yarısını karşılar.

Rezene, Brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, domates, yeşil fasulye, pancar, süt, muz, soğan, portakal, kivi, çilek, yaban mersini, greyfurt, salatalık, lahana, zerdeçal, fesleğen diğer potasyum kaynaklarıdır.

Potasyum eksikliği

Potasyum eksikliği çok nadir görülür. Bu durum, uzun süren ishalde, susuz kalmada, aşırı spor yapmada ortaya çıkan bir sorundur. Kaslarda güçsüzlük, sinirli olma, yorgunluk, kalp atımında düzensizlik düşük potasyum ile ortaya çıkar.  Alkolizm, uzun süren ishal, anoreksia, magnezyum eksikliği, bazı ilaçların yan etkileri potasyum eksikliğine neden olmaktadır.

Potasyumun fazla alınması, çarpıntıya neden olabilir. Aşırı potasyum alınması, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir.

Potasyum vücuttan böbreklerle atılır. Böbrek yetmezliğinde, böbrek yeterince çalışmadığında potasyum atılması yavaşlar ve potasyum yükselir. Aşırı su kaybı, damardan aşırı potasyum verilmesi potasyum düzeyini arttırır. Potasyum yüksekliğinde, kalp atımı artar, bilinç bulanıklığı, kas ağrıları oluşur. Potasyum kalbi zorladığından bir diğer ismi kalp zehiridir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply