Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yolları Deneyin

Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yolları Deneyin 1

Kolesterolü düşürmek için bir çok yol bulunmaktadır, ama önce kısaca bu değerin ne olduğunu anlayalım. Vücudumuz doğal olarak kolesterol üretir ve vücudun ürettiği bir nevi yağdır. Kolesterol ikiye ayrılır bunlar, kötü (LDH) ve iyi (HDL) kolesteroldür. Bu iki kolesterol arasında denge korunduğunda vücudumuz sağlıklı olur. LDH yükselince damarlarda birikmelere neden olur. HDL yani iyi kolesterolse karaciğerden kötü kolesterolün atılmasını sağlar.

LDL kolesterolün yüksek olma sebepleri

Stres kaynaklı olarak, kortisol ve adrenalin hormonlarının fazla salgı yapması kötü kolesterolün artmasına neden olur. Kadınlarda menopoz döneminde ve erkeklerde 50 yaş üzerinde yüksek kolesterol olur. Ayrıca birinci derece yakınınızda yüksek kolesterol varsa sizde de olma olasılığı yüksektir.

Bu tarz kişilerde risk yüksek olduğundan mutlaka doktor kontrolü yapılmalıdır. Beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam diğer önemli LDL yüksekliği kaynaklıdır. Alkol kullanmak, sigara içmek, fazla kilolu olmak kötü kolesterolün yüksek olma nedenlerindendir.

Kolesterol doğal yollardan nasıl düşürülür?

Kolesterolü düşürmek için mutlaka doktora gidilmelidir ve doktor kontrolünde tedaviye başlanmalıdır. Doğal yoldan kolesterol düşürme metotları sadece yardımcı tedavilerdir. Asla doktorunuzun verdiği tedaviler yarım bırakılmamalıdır.

Hindiba çayı; 1 çay kaşığı hindiba kökü, yarım çay kaşığı çemen otu tohumu, yarım çay kaşığı zencefil tozu ile karıştırılır. 250 ml. Su ile karıştırılıp 3-4 dakika kaynatılır ve süzülerek içilir. Bu çay günde iki defa içildiğinde kötü kolesterol düşer.

Sarımsak; Kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü arttıran sarımsak aslında bir antioksidandır. Her sabah, 2-3 diş çiğ sarımsak yemek kötü kolesterolü düşürür.

Bal; Her sabah 1 bardak sıcak su ile 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu eklenirse kötü kolesterol düşer.

Yulaf; Düzenli olarak her sabah yulaf ezmesi ile kahvaltı yapan insanlarda kötü kolesterol düşer.

Kuruyemişler; Günde 1 avuç badem ve ceviz tüketmek kötü kolesterolü düşürür.

Havuç, pancar, zerdeçal kötü kolesterolü düşürür.

Su; Günde 8 bardak su içmek kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

Soğan; Soğan toksinleri temizler, kolesterolü düşürür.

Tarçın; 1 bardak sıcak su içinde kaynatılan bir çubuk tarçın veya 1 litre suda bekletilen çubuk tarçınlı su kolesterolü düşürür.

Yeşil çay; Kuvvetli bir antioksidan olan yeşil çay kötü kolesterolü düşürür.

C vitamini; En iyi antioksidanlar arasında olan C vitamini, kötü ve iyi kolesterolü dengeye sokar.

Kolesterolü düşürmenin diğer yolları

Stresten uzak durmak, uyku düzenini sağlamak, sağlıklı yağlar yemek, düzenli egzersiz yapmak, taze meyve ve sebze tüketmek, beyaz et tüketmek, sigara ve alkol almamak, kızartmalardan uzak durmak, şeker kullanmamak ve gazlı içeceklerden uzak durmak kolesterolü düşürmenin başlıca yollarıdır.

Kolesterolü düşürmenin diğer yolları

 1. Uyku düzeniniz stabil olmalı, her gün aynı saatlerde yatıp kalmalısınız
 2. Stres ve öfkenizi kontrol altına almalısınız, düzenli bir şekilde yapılan egzersiz stres yönetimi için iyi bir yoldur.
 3. Kesinlikle sağlıklı yağlar tüketmelisiniz, trans yağlardan uzak durun ve işlenmiş yağları tamamen hayatınızdan çıkarın
 4. Egzersiz bir yaşam biçiminiz olsun, düzenli bir şekilde egzersiz yapın. her gün 30 ile 45 dakika arası hızlı adımlarla yürüyün.
 5. Meyve ve sebzelerin tazeliğine dikkat edin.
 6. Balık eti tüketin, kırmızı et yerine mümkünse organik tavuk eti tüketin.
 7. Alkol ve sigarayı bırakın, alkol ve sigara sadece koleterol değil diğer tüm organları olumsuz etkilemektedir.
 8. Kızartılmış yemek türlerinden uzaklaşın.
 9. Pastane ürünlerini elinizden geldiğince az tüketin.
 10. Hazır meyve sularından kaçının, genellikle taze sıkılmış meyve sularını tüketin.
 11. Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarın ve şeker tüketimini minimuma indirin.

Bu yazı onikibilgi.com/kolesterolu-dusurmenin-dogal-yollari/ sayfasında bulunan içerikten yararlanılarak özgün olarak derlenmiştir.

Kolesterol neden yükselir?

Kolesterol kaç olmalı, Kolesterol değerleri

Leave a Reply