Armudun faydaları nelerdir neye iyi gelir

armut

Armudun faydaları nelerdir, neye iyi gelir işte detaylar.. bol sulu ve vitamin, mineral açısından zengin bir meyvedir. Özellikle kabuğu ile tüketilen çok daha faydalıdır. Antioksidan ve iltihap önleyici olan , bol lif içerdiğinden kalbi, dolaşım sistemini, sindirimi korur. Bol C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İşte, armudun faydaları;

Sindirimi kolaylaştırmak

Armut lif açısından çok zengin bir gıdadır. Lif sayesinde kabızlık, basur ve sindirim sorunları oluşmaz. Ayrıca lif, mineral ve vitaminlerin emilimini sağlar. Armutta en çok lif kabukta olduğundan armut kabukları ile birlikte yenilmelidir.

Sağlıklı mineral ve vitaminler

Armut içinde bol lif vardır ayrıca,  potasyum, C vitamini, A vitamini vardır. Potasyum, kalp sağlığının ve dolaşım sisteminin korunmasında, kasların çalışmasında en önemli etkiye sahiptir. C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir, enfeksiyonlara karşı korunma, cilt sağlığında esneklik, kolajen dokusunda gelişim ve A vitamini sayesinde göz sağlığı kuvvetlenir.

K vitamini

K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcıdır. K vitamini eksikliğinde, diş eti ve burun kanamalarında artış, çürükler oluşur. Kemik oluşumunda, böbreklerin güçlenmesinde çok önemlidir.

Kalp sağlığı

İçeriğinde bol lif ve antioksidan olduğundan felç ve kalp damar sağlığı korunur. Kalp krizi ve kalp krizi kaynaklı ölümler armut sayesinde düşer. Ayrıca, çarpıntıya da iyi gelmektedir.

Tip 2 diyabet

Armut insülin hassasiyetini geliştirir ve tip 2 diyabet riskini azaltır. Lif açısından zengin ve glisemik endeksi düşük gıdadır.

Armut zayıflamaya yardımcı mıdır?

Hiçbir yiyecek sizde mucizeler yaratmamaktadır. Yani, sadece armut tek başına zayıflatmaz. Fakat, beslenme listenizde armudun olması kilo vermeye yardımcıdır. Çünkü, armut bol lifli ve glisemik endeksi düşük bir gıdadır. Glisemik endeksi düşük olan gıdalar, yenildiğinde kan şekerini yükseltip, düşürmez bu durumda uzun süre tok tutarak, acıkmayı önlerler. Armut içeriğinde olan lif sayesinde de, sindirimi rahatlatır, kabızlığı önler ayrıca iştahı azaltır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

Leave a Reply