Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler


bağırsaklara iyi gelen

Hangi yiyecekler bağırsaklara iyi gelir, bağırsakları çalıştıran yiyecekler nelerdir. Bağırsaklarımız sindirim ve boşaltım sisteminin en önemli noktasıdır. Bağırsakların doğru çalışması kabızlığı, şişkinliği önler. Sindirimim düzenli yapılmasını sağlar. Günde 1 defa veya gün aşırı tuvalete çıkmak sağlıklı olarak kabul edilir. Bağırsak hareketlerini düzenlemek için alınması gereken çeşitli besinler vardır. İşte, bağırsaklara iyi gelen yiyecekler;

Bağırsaklara iyi gelen Bakliyatlar


Bakliyatlar bol liflidir. Fasulye, mercimek, bezelye sağlıklı bağırsak hareketleri için yenilmelidir. 1 bardak haşlanmış bezelye ve mercimek yaklaşık olarak 16-15 gr. kadar lif içerir. Bu miktar günlük alınması gereken lif miktarının yarısıdır. Çünkü, günlük olarak yaklaşık 30 gr. kadar lif alınmalıdır.

Bağırsaklara iyi gelen Kepekli tahıllar


Kepekli tahıllar sabah kahvaltıda gevrek olarak alınabilir. Bol lifli olan bu besinler mutlaka tüketilmelidir.

Bağırsaklara iyi gelen Kuru meyveler

Kuru meyvelerde lif oranı çok yüksektir. Ara öğünlerde tüketilen kuru meyveler ile hem bağırsak hareketleri düzene girer hem de acıkmazsınız. 3 adet kuru incir 1.5 gr., 2 adet kuru kayısı 1.7 gr. lif içerir.

Bağırsaklara iyi gelen Taze meyveler

Yüksek lifli olan elma, portakal, çilek ve muz, ahududu, armut tüketilmesi gereken meyvelerdir. Lif ve mineral, vitamin açısından zengin olan meyveler, düzenli olarak yenilmelidir.

Bağırsaklara iyi gelen Sebzeler

Brokoli, enginar, şalgam ve mısır, Brüksel lahanası ve patates bol liflidir ve yenilmelidir.

Su

Alınan gıdaların sindirilmesi için bol miktarda sıvı alınmalıdır. Günlük olarak 2 litre kadar su içmek, dışkıyı yumuşatır ve kabızlığı önler.

Bağırsaklarda yararlı bakterileri arttıran gıdalar

Bağırsaklarımızda yararlı bakteriler vardır. Bu bakteriler sayesinde besinlerin sindirimi ve parçalanması çok daha iyi olur. Bazen yararlı bakteriler yok olur. Sindirim sistemi düşer.

Süt ürünleri probiyotik bakımından zengindir. Prebiyotikler, enginar, muz, çilek, keten tohumu, sarımsak ve balda doğal bulunan prebiyotikler, iyi bakterileri arttırır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor