Muzun faydaları ve besin değerleri nedir?

Muzun faydaları ve besin değerleri

Muzun faydaları ve besin değerleri nedir: Muz neye iyi gelir, muzun faydaları nelerdir, besin değeri ve daha fazlası bu yazımızda. Hemen herkes besleyici bir meyve olan muzu severek tüketir. Zahmetsiz bir şekilde yenebilen bir meyve olan muz, bütün olarak tüketilebildiği gibi meyve salatalarında ya da pastalarda da kullanılabilmektedir. Keyifle ve zevkle yenen muz oldukça faydalı bir besin maddesidir. Yazımızda muzun faydaları ve besin değerleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

1- Kalori:

Diyet yapan insanların büyük bir kısmı muzu kalorisi yüksek bir meyve olarak görmektedir. Bundan dolayı da diyetlerine hiçbir şekilde almamaktadırlar. Diğer birçok meyveye nazaran daha çok kalori ve karbonhidrat barındırıyor olsa da, aslında düşünüldüğü kadar çok kalorili bir meyve değildir. Yaklaşık 120 gram ağırlığındaki bir adet muz yalnızca 110 kalori içerir. Bir adet muz yiyerek günlük şeker gereksiniminizi karşılamanız mümkün. Bunu diyetinizi bozmadan yapmış olursunuz.

2- Ülsere karşı faydalı:

Muzun düzenli olarak tüketilmesi mide ülserine karşı sizi korumaktadır. Muzda bulunan bileşenler, mide içerisinde bulunan hidroklorik aside karşı kalın bir koruma duvarı inşa etmeye katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki proteaz inhibitörü aracılığı ile de midede bulunan bazı bakterileri temizler. Midede bulunan bu bakteriler mide ülseri nedeni olduğundan dolayı muz bunları temizleyerek koruma sağlar.

3- Potasyum:

Yüksek oranda potasyum içeren muzda ortalama olarak 422 mg potasyum bulunmaktadır. Normal büyüklükte bir adet muz tüketirseniz günlük potasyum ihtiyacınızın %12’sini karşılarsınız. Potasyumun kalp fonksiyonlarını düzgün çalıştırma ve kan basıncını düzenleme gibi özellikleri de vardır.

Potasyum, sinir ve kas fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için de büyük öneme sahiptir. Bunun yanın da vücut sıvılarının dengelenmesinde de rolü vardır. Ayrıca egzersiz sonrası kaslarda oluşabilecek krampları da önlemektedir. Düzenli olarak muz tükettiğiniz zaman felç geçirme riski %40 oranında düşmektedir. Muzdan aldığınız potasyum minerali kemik ve böbrek sağlığınız için de oldukça önemlidir. Potasyum alımının iyi olması kalsiyumun ürin ile atılmasını önler ve böbrek taşı oluşmasının önüne geçer. Bunun diğer bir önemi de kemik erimesi riskini düşürmesidir.

4- C vitamini:

Muz önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ortalama büyüklükte bir muz 10 mg C vitamini içermektedir ve günlük C vitamini ihtiyacınızın %15’ini karşılar. Muzdaki C vitamini bağışıklık sisteminizi de güçlendirmekte, hücrelerin sağlığını korumakta ve demir gibi minerallerin emilimini kolay hale getirmektedir.

5- B6 vitamini:

Genel olarak B grubu vitaminler hayvansal besinlerde olur, ancak muzun önemli bir B6 vitamini kaynağı olduğunu da belirtmek gerekir. Bir adet muz vücudunuzun ihtiyacı olan günlük B6 vitamininin %35’ini karşılar. B6 vitamini yeni hücrelerin oluşması ve gelişmesinde rol almaktadır. Sağlıklı kan hücreleri üretiminde gereken hemoglobin üretiminde etkilidir. Kan şekerini dengelemekte, aminoasitlerin sentezlenmesinde ve yıkımında görev almaktadır. B6 vitamini vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde büyük destek sağlamaktadır.

6- Magnezyum ve mangan:

Normal büyüklükte bir muzda 31,9 mg magnezyum, 0,3 mg mangan bulunur. Yetişkin insanların günlük 2 gr mangan almaları gerekmektedir. Bu element metabolizma için önemli olduğu kadar kemik sağlığı açısından da önemlidir. Yetişkin bireyler günlük olarak 400 mg magnezyuma ihtiyaç duymaktadırlar. İnsan sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.

7- Lif:

Ortalama bir muz yaklaşık 3 gr lif içermektedir. Bu oran insanın alması gereken lifin yaklaşık %12’sini karşılar. Muz, suda eriyen ve erimeyen lif bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bağırsak sağlığı yönünden önemli olan suda erimeyen liftir. Suda eriyen lif ise kalp sağlığı bakımından önemlidir. lifin diyabeti ve bazı kanserleri önlemede etkili olduğu belirlenmiştir.

8- Diğer besin öğeleri:

Muzun içeriğinde diğer besin öğeleri de bulunmaktadır. Muzda bir miktar demir, fosfor, kalsiyum, folik asit, A ve E vitaminleri, kolin ve karoten bulunmaktadır. Az da olsa birçok aminoasidi de içerir.

9- Karbonhidratlar:

Profesyonel spor yapanlar enerji içecekleri ve mineralli suların yanında muz da tüketmektedirler. Birçok doğal olmayan ürünlerin yanında muz çok önemli ve öncelikli bir tercih olabilir. Muzda karbonhidratlar bolca bulunmaktadır ve egzersizden sonra enerjinizi yeniden elde edebilmek için bir muz yemeniz yeterlidir.

10- Sindirilebilir olması:

Lezzetli bir meyve olan muz çok rahat sindirilebilmektedir. Sindirim bozukluğu ya da virüs etkenli bir şikayetiniz varsa gereken tüm besinleri alabilmek için muz çok iyi bir alternatiftir. Yararlı bakterileri beler ve besinlerin emilimini arttırır. Mide ekşimesi için birebir bir besin olan muz, bebeklere püre haline getirilerek verilen en önemli besinlerden biridir.

Leave a Reply