Uzun süre tok kalmayı kolaylaştıran 5 tavsiye

Uzun süre tok kalmayı kolaylaştıran 5 öneri: Uzun süre için dengeli bir beslenme programına sahip olmasınız. Üstelik glisemik endeksi yüksek olmayan gıdalar ile besleniyorsanız bunu yapmanız çok kolaydır. Çünkü bu gıdalar kana yavaş karışarak, kan şekerinin yükselmesini engeller. Acıkmamak demek, kilo vermek demektir. İşte, uzun süre tok kalmanızı kolaylaştıran öneriler;

Protein:

Mideniz boş olduğunda Grelin hormonu salgılamaktadır. Bu hormon, acıkmanızı sağlayan hormondur. Grelin, protein tüketildiğinde salgı yapmamaktadır. Kahvaltıdan itibaren yediklerinizde protein olursa, Grelin hormonu az salgı yaptığından uzun süre tok kalırsınız. Böylece açlık hissiniz azalmaktadır. Sabah erken saatlerde kuru yemiş, yumurta ve yoğurt yemek size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Protein tüketimini öğlen yemeğinde de yaparsanız, akşama kadar acıkmadan zaman geçirirsiniz.

Yağlar:

Hepimiz bir diyet uygulaması yaparken yağlardan uzak duruyoruz. Oysa yağ olmadan yapılan diyet asla başarılı olamıyor. Çünkü yağlar tok kalmanızı ve enerjik olmanızı sağlamaktadır. Sağlıklı yağ tüketimi asla kesilmemelidir. Avokado, Hindistan cevizi yağı, yemişler, keten tohumu yağı ve badem yağı özellikle kahvaltıda kesinlikle yenilmesi gereken beinlerdir.

Yulaf:

Yulaf, uzun süre tok kalmanızı sağlayan bir gıdadır. Fakat yulafın da iki türü vardır. Steel cut denilen yulaf bulgur şeklindedir. Yulafın hiç işlenmemiş sadece kesilmiş olan halidir. Rolled denilen yulaf ise bugün en çok kullandığımız yulaftır. Yulaf taneleri buharla yassı hale getirilmiştir. Glisemik endeksi en düşük gıda olan yulaf, steel cut yulaftır. Bu yulafı tükettiğiniz zaman sizi uzun süre tok tutacaktır. Bundan dolayı glisemik endeksi düşük steel cut yulafını tüketin.

Sebze:

Günlük olarak 2,5 su bardağı sebze miktarı, en az tüketilmesi gereken miktardır. Sebze bol olarak tüketildiğinde, sizi tok tutar ve sindirimi rahatlatır. Çünkü sebze içinde bol lif vardır. Sabahları omlete sebze katmak ve salatalara sebze doğramak buna başlamanın en kolay yöntemidir.

Tatlılar:

Güne tatlı ile başlamak, bir süre sonra kan şekerinin yükselmesine ardından da hızlı düşmesine neden olur. Bu durumda hemen acıkır, yorgun ve bitkin olursunuz. Bu nedenle şekerden uzak durun. Bal ve reçel gibi tatlılar, sabah kahvaltınızda asla olmamalıdır. Uzun süre tokluk sağlamak için yapılacak olan en iyi şey, rafine şekerlerden uzak durmaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...

One Response

  1. Yulaf Ezmesi 29 Mayıs 2018

Leave a Reply