Sucuk salam ve sosisin zararları nelerdir?

sucuk salam ve sosisin zararları nelerdir

Sucuk salam ve sosisin zararları nelerdir? işte tüm detaylar bu yazımızda. Özellikle hızlı beslenme alışkanlıkları nedeniyle sucuk, salam ve sosis tüketimi son yıllarda ciddi miktarlarda artış göstermiştir. Fast food sektöründe çokça kullanılan bu işlenmiş gıdalar, özellikle çocuklar ve gençler tarafından tüketilmektedir. Yazımızda sucuk, salam ve sosisin zararları ile ilgili bilgiler vereceğiz.

İşlenmiş gıdalar olan sucuk, salam ve sosisteki tehlikelerin farkına varabilmek için bu gıdaların nasıl üretildiğini bilmek gerekir. Pek çok üretim tesisinde bu ürünlerin hazırlanışında iç yağı, sinirler, çürüksü et parçaları, kuyruk yağı, akciğerler, deriler, eklem yerleri ve kıkırdaklar, kümes hayvanlarının ibikleri, gagaları, paçalar, kıl ve tüyler kullanılabilmektedir. Bu sayılanlar fabrikasyon işlemlerden geçirilmekte ve marketlerin tezgahlarındaki yerlerini almaktadırlar.

Bahsettiğimiz konunun esasında hayvanların atık denebilecek yerlerinden sucuk, salam ve sosis gibi ürünlerin yapıldığıdır. Beyaz et ürünlerinde de bu durum var. Örneğin nuget denen tavuk ürünü, tavuğun kıkırdak, deri ve göğüs kısımlarındaki etlerle yapılmakta, dış kısmına da baharatlı çıtır özelliği katan karışımlar kaplanmaktadır. Marketlerde bir kilo etin kaç liraya satıldığını düşündüğünüzde, bu tür ürünlerin üzerinde %100 dana eti gibi ibareler bulunsa da bir kilo etten daha ucuz olması, içine yukarıda sıralamış olduğumuz katkılardan ilave edildiği düşüncesini getirmektedir.

Sucuk, salam ve sosisin içindeki bazı katkıları anlattık. Şimdi de bunlardan daha tehlikeli ve zararlı olan şeylerden bahsedeceğiz. İşlenmiş bu gıda ürünlerine tatlandırmak amacıyla değişik baharatlar, salça, soğan ve sarımsak gibi ürünler de eklenmektedir. Ürünlerin mikrop üretmemesi için nitrat, nitrit ve MSG gibi sinir sisteminin çökmesini sağlayan, obeziteye neden olan, bağımlılık yaratan kanserojen maddeler eklenmektedir. İç yağı ve kuyruk yağı vücut sıcaklığında eriyebilen yağlar değildir ve sağlık açısından tüketilmemesi önemlidir. Bu gıdaların tüketilmesiyle alınan bu tür yağlar nedeniyle damar tıkanıklığı ve kalp damar hastalıkları oluşturabilmektedir.

Uzmanlar sucuk, salam ve sosis gibi gıdaların bu hızla tüketilmeye devam edilmesi halinde, ülkemizde 5 yıl sonra kansere yakalanma oranının iki katına çıkacağını belirtmektedirler. Bu ürünlerle ilgili yapılan araştırmalar çocuklarda obezite, erken ergenlik yaşanması, görme bozuklukları, psikolojik sorunlar meydana getirmekte, kadınlarda rahim ve meme kanserine yakalanma riskini 3 katına çıkarmaktadır. Ayrıca kalp damar hastalıklarının oluşumunda da önemli etkileri olduğu belirlenmiştir.

Her ne kadar cazip gelse de işlenmiş et ürünleri olan sucuk, salam ve sosis gibi gıdaları mümkün olduğu kadar tüketmemeye çalışmalısınız. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bu tür içeriğiyle oynanmış gıdalardan uzak durmakta her zaman fayda vardır.

Sucuk salam ve sosisin içinde en yaygın olarak kullanılan kimyasal maddeler

Sodyum Nitrit

Araştırmalara ve çıkan raporlara göre bu katkı maddeleri insanlar için son derece tehlikeli, “sodyum nitrit (sodium nitrite)” olarak anılan ve tüketicilerin farkında bile olmadıkları bu kimyasal katkı maddesi, kolorektal kanser, meme kanseri, prostat kanseri, lösemi, beyin tümörü, pankreas kanseri gibi ölümcül kanser türlerine yakalanmayı arttırıyor.

Peki neden bu kadar zararlı bir maddeyi yiyeceklerin içine katıyorlar, neden bunlara dur denilmiyor?

Katkı yapılan ürünlerde daha janjanlı ve daha canlı görünmesini sağladığı için bu ürünler katkı maddesi olarak kullanılıyor malesef, sonuç itibariyle hayvanın hangi bölgesinden yapıldığı belli olmayan bir ürünü daha ilk günkü gibi tazecik göstermenin yolu bu, bu yüzden zararlı da olsa, para için yapılır mantığıyla zararları göz ardı ediliyor.

MSG

Genellikle şarküteri mamüllerinde kullanılan bir başka katkı maddesi daha var bunun adıda MSG “monosodyum glutamat (monosodium glutamate) ” ayrıca “Excitotoxin” olarak ta bilinen bu kimyasal madde, sinir sistemlerinde ciddi anlamda tahribata neden olurken, bir yandan da, miğren, Alzheimers, iştah kaybı ve kontrolünü kaybetme, obezite ve daha bir çok ciddi hastalığa davetiye çıkarıyor, peki bunu neden kullanıyorlar sizce? bu da diğer maddelerin kullanılma sebebinden farklı değil, yine daha çok satmak ve daha çok para kazanmak için tabiki, öncelikle içine katılan yiyeceğin lezzetini gereğinden fazla lezzetliymiş gibi hissettiriyor, MSG maddesi lezzetten yoksun yiyecekleri bile lezzetli bir yiyecekmiş gibi hissettiren ya da hissetmemizi sağlayan son derece tehlikeli maddelerdendir. Bu sebeple kuru tozlardan üretilmiş bir çok yiyecek, örneğin hazır toz halindeki çorbalar, toz halinde satılan içecekler, hazır bulyonlar, et, tavuk suyu küpleri ve tozları, hazır soslar ve daha bir çok yiyecek tadı olmamasına rağmen, MSG maddesi ile birlikte lezzetliymiş hissi veriyor ve böyle hissediliyor. Dolayısıyle bu endüstrinin vazgeçilmez maddelerinden, onlar daha fazla satmak ve para kazanmak için vazgeçemiyor ama bizler sağlığımızı korumak ve ne idüğü belirsiz maddelerden ve yiyeceklerden vazgeçebiliriz.

Ayrıca, etin kolayca bozulmaması ve tadının olduğundan daha iyi gibi hissettirilmesini sağlamak için de aşırı şekilde rafine tuz kullanılıyor, bu da iyi bir şey değil malesef.

Salam Sucuk ve Sosis nedir ve neyden yapılır

2 Comments

  1. SEZAİ ÖNER 10 Ocak 2016
  2. ahmet göker 22 Ocak 2016

Leave a Reply