Trans yağ nedir? Trans yağın zararları nelerdir?

Her yerde sık sık gördüğümüz ve aşina olduğumuz trans yağ nedir, bilinen zararları nelerdir ve hangi hastalıklara neden olur bu konuda bilgiler vereceğiz, işte detaylar. Trans yağ, bitkisel yağların belirli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen yapay bir yağ türüdür. Bitkisel yağların hidrojenize edildikten sonra yüksek derecelerde enerji  verilmesiyle elde edilen trans yağlar, raflarda uzun ömürlü kalabilmektedir. Uzun ömürlü olmasını ise içeriğindeki kimyasal maddelere borçludur.

Hazır yiyeceklerin içerisinde sıklıkla kullanılan trans yağ, insan hayatı için oldukça önemli bir tehdit unsurudur. Trans yağ içerikli gıdaların tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

İnsanların yaşadıkları sağlık sorunlarının başlıca etmenlerinden birisi beslenme alışkanlığıdır. Vücudumuzdaki yağ oranı, bazı hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı hastalıkların teşhisinde kandaki lipid miktarları büyük önem taşımaktadır.

Yağın dengeli tüketilmesinin, insan sağlığı açısından büyük önemi vardır. Doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılan yağların tüketiminin dikkatli yapılması gerekmektedir. Doymuş yağların dengesiz tüketimi, kandaki kötü kolesterol olarak bilinen LDL değerini yükseltmektedir. Doymuş yağlara, hayvansal yağlar örnek verilebilir.

Doymamış yağlar ise, bitkisel yağların yanı sıra ton, somon ve uskumru gibi soğuk su balıklarında bulunan yağ türüdür. Bu yağlar insan vücudunda kendiliğinden üretilemez ve dışarıdan hazır olarak alınması gerekir. Ayrıca, insülin duyarlılığını arttıran doymamış yağlar, trigliserid değerini de düşürmektedir.

Kızartma yapılırken kullanılan doymamış yağlar, kızartma pişirilirken trans yağa dönüşmektedir. Dönüşen bu yağlar, doymuş yağ asitleri gibi davranarak LDL (kötü kolesterol) değerini yükseltmektedir.

Doymuş yağlar ve trans yağlar, kötü kolesterol olan LDL’yi yükseltirken, iyi kolesterol olan HDL değerini düşürmektedir. Doymamış yağ asitleri ise bunun tam tersi işlev görerek, HDL’yi yükseltmekte, kötü kolesterolü ise düşürmektedir.

Kötü kolesterol değerini yükselten doymuş ve trans yağların alımı kısıtlanmalıdır. Doğallıktan yoksun olan bu yağların tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bu Zararlı Yağlar Neden Tercih Ediliyor?

Trans yağların üretiminin temelinde ticari amaçlar bulunmaktadır. Gerek ucuz maliyeti, gerek uzun ömürlü olmaları, lezzeti arttırması ve tekrar tekrar kullanılabilmelerinden dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir.

Trans Yağ Nelerde Bulunur?

Trans yağlar; hazır sos, cips, mısır, çikolata, dondurma, kızarmış patates, bisküvi ve meyveli keklerde bulunmaktadır.

Tüm bu zararları göz önüne alındığı zaman, trans yağdan uzak durmak sağlık açısından en faydalısıdır. Beslenme alışkanlığımız, sağlığımız üzerinde oldukça etkili olduğu için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kanda kötü kolesterolün artmasına neden olan trans yağlar diyabet, damar sertleşmesi, kalp damar hastalıkları ve hamilelikte dengesiz tüketimi sonucu düşük ağırlıklı doğuma neden olabilmektedir. Ayrıca trans yağlar emziren annelerin sütüne geçerek bebeklerde çeşitli sorunlara da sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra obezite ve immünolojik hastalıklara neden olan trans yağlar, karaciğer hasarına, kısırlığa ve hatta alzheimer gibi nörolojik hastalıkları da tetiklemektedir.

Leave a Reply