Yaşlanmayı önleyen 15 mucizevi yiyecek


Yaşlanmayı önleyen 15 yiyecek

Yaşlanmayı önleyen 15 mucizevi yiyecek: Yapacağınız sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı, sizin yıllara meydan okumanız anlamına gelmektedir. Beslenmenizde tüketeceğiniz bazı yiyecekler cildinizi gençleştirecek, enerjinizin artmasını sağlayarak hastalıklarla mücadele etmenizi sağlayacaktır. İşte, yaşlanmayı önleyen 15 yiyecek;

1- :

İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunan yaban mersini, aynı zamanda mineraller ve vitaminler bakımından da çok zengindir. Bunlara ilaveten hem beyni hem de cildi korumada oldukça etkili bir antioksidandır.


2- Somon balığı:

Yaşın ilerlemesi ile birlikte beyin fonksiyonlarında azalmalar da görülmektedir. Somon’da bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri kişilerde zihinsel fonksiyonları korumakta ve bunu sürdürmektedirler. Bunun yanı sıra kalp, göz, cilt ve eklem sağlığının korunmasında etkilidir.


3- Antep fıstığı:

Yüksek besin değerine sahip olan Antep fıstığı, diğer birçok kuruyemişe göre kabuklu olma özelliğini taşımaktadır. Kabuklu kuruyemiş yemek bir seferde alınan kalori miktarını yaklaşık %41 oranında azaltmaktadır.

4- Süzme yoğurt:

Süzme yoğurt, normal bir yoğurda göre iki kat protein, %50’si kadar da şeker içermektedir. Probiyotik özelliklidir ve gut hastalığına faydalıdır. Laktoz oranı da düşük olduğu için sindirilmesi de çok rahattır.

5- :

Kahve, şeker ve süt tozu kullanılmadan tüketilirse oldukça faydalı bir içecektir. Diyabet ve Parkinson riskini düşüren kahve, kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düşürmektedir.

6- :

Lif yönünden oldukça zengin olan yulaf, tokluk hissi verdiği için kilo almanızı önlemektedir.

7- Ispanak:

Ispanak önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Genellikle yemek olarak tüketilse de çiğ olarak salatalarda tüketmeye çalışın. Ispanakta bulunan ve yaşlanmayı geciktirici özelliği olan lutein bakımından da tercih edilir.

8- Mısır:

Mısırın içeriğindeki bir bileşen kanseri önleme konusunda yardımcıdır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre IP6 adlı bu bileşenin kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir.

9- Tam tahıllı ürünler:

Tam tahıllı ürünlerin sağlık açısından faydası tartışma konusu olmayı sürdürmektedir. Bu durum daha çok karbonhidratların yağ oranlarını ne yönde etkilediği yönünde olmaktadır. Ortaya çıkan gerçek ise; tam tahıllı gıdaların atardamarların tıkanmasına neden olan kötü kolesterolü önlediğidir.

10- Tarçın:

Tarçın, güçlü bir antioksidandır ve yemek sonrası insülin artışını aşağıya çekmektedir. İnsülinin kontrol edilebilmesinin anlamı, vücudun çok daha az oranda yağ depolaması demektir. Her gün bir çay kaşığının dörtte biri kadar tarçını yemeklerinizle birlikte tüketin. Bu sayede belinizi inceltebilir ve yediklerinizin de lezzetini arttırabilirsiniz.

11- Bitter çikolata:

Yapılan çalışmalar, bitter çikolatanın kalp sağlığına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Günlük olarak 30 gram bitter çikolata tüketmek kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün yükselmesine olanak sağlamaktadır. Bitter çikolata alırken özellikle kakao oranı yüksek olanları tercih edin.

12- Zerdeçal sarısı:

İçeriğindeki kurkumin maddesi oldukça yararlıdır. Bu maddenin kanseri yok etme kabiliyetine sahip olduğu da düşünülmektedir. Bunun nedeni kurkumin maddesinin kanser hücrelerindeki kan damarlarını sınırlandırmakta ve hareketi önlemektedir. Zerdeçal sarısını yemeklerinize katıp tüketebilirsiniz.

13- Whey proteini:

Whey proteini, sütten elde edilen sihirli bir proteindir. Yaş ilerledikçe kas kütlesi azalır ve bir döngü şeklini alır. Sonrası ise daha az kas, denge ve koordinasyon bozukluğu ile daha az metabolizma demektir. Bu protein sayesinde bu etkileri en aza indirgemeniz mümkündür.

14- Yeşil çay:

İster soğuk ister sıcak için, yeşil çay tüketimi daha genç görünmenize katkı sağlar. Günlük 3-4 fincan yeşil çay tüketen kişilerde yaşlanma süreci daha yavaş gerçekleşmektedir. Yeşil çay insanın DNA yapısında gelişme sağlar ve hücre kayıplarını azaltmaktadır.

15- Karpuz:

Karpuz, domateste bulunan likopen ve havuçta bulunan karoten bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu her iki maddenin bulunduğu karpuz, güneş ışınları nedeniyle hasar alan hücreleri onarmakta ve cildin taze kalmasını sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor