Kabızlığa iyi gelen besinler


kabızlığa iyi gelen besinler

Kabızlığa iyi gelen besinler, Kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa en iyi doğal yiyecekler, kabızlık problemini doğal yollardan giderin işte çözümler. Birçok insanın en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi olan kabızlığın hafifletilmesinde katkı sağlayan besinler ile ilgili sizlere bilgi vermeye gayret edeceğiz. Daha çok kalıtsal ya da genetik olduğu bilinen kabızlığın ana nedenlerinin başında yanlış ve dengesiz beslenme gelmektedir. Ülkemizde önemli sayıda kişiyi etkileyen kabızlık, beslenme alışkanlıklarındaki köklü değişikliklerle önlenebilmektedir.

Kabızlık nedenleri nelerdir?

Kabızlığın başlıca nedenleri olarak; beslenme bozuklukları, hareketsiz yaşam şekli, kullanılmakta olan bazı ilaçlar, bir takım hastalıklar ve bireyin psikolojik durumu sayılabilir. Özellikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, doğru ve dengeli bir beslenme programının takip edilmesi kabızlığın giderilmesine katkı sağlamaktadır. Kişilerdeki kabızlık yakınmalarının azalması ya da artması genellikle tüketilen gıdalarla alakalıdır.


Kabızlığa iyi gelen besinler nelerdir?

1- Posalı besinler:


Beslenmenizde posa içeriği zengin gıdaları tercih edin. Enerji değeri olmayan ve sindirilemeyen posa sindirim sisteminin çalışmasına destek olacaktır.

2- Bol meyve ve sebze:

Öğünlerde salata tüketmek ve ara öğünlerde posa bakımından zengin meyveleri kabukları ile birlikte tüketmek bağırsak hareketlerini arttırmaktadır. Meyve ve sebzelerde şeftali, muz, havuç ve patates yerine armut ve kayısı tüketilmesi çok daha faydalıdır. Ayrıca konsantre meyve suyu veya kendinizin sıktığı meyve suyu yerine meyvelerin kendisini direkt olarak tüketmeniz de çok faydalıdır.

3- Tam tahıllı ekmek:

Saflaştırılmış tahıl veya ekmek mamullerinden ziyade tam tahıllı ürünleri tüketin.

4- Kuru baklagiller:

Eğer şişkinliğe neden olmuyorsa nohut ve kuru fasulye gibi kuru baklagilleri haftada en az 2-3 defa tüketin.

5- Zeytinyağı:

Yemeklerinizde katı yağ kullanmaktan kaçının. Mümkün olduğunca zeytinyağı veya sıvı yağları kullanmaya özen gösterin. Fast food ve işlemden geçirilmiş gıdaları tüketmeyin.

6- Bol su tüketin:

Her gün kesinlikle 2-3litre kadar su tüketilmelidir. Su sindirim sisteminin çalışması için çok önemlidir.

7- Kayısı, incir, erik ve ceviz:

Kuru kayısı, incir ve erik kullanarak şekersiz komposto yapabilir, her akşam bir kase ara öğün yerine tüketebilirsiniz. İki tane kuru kayısıyı ve bir tane cevizi gece suda bekletin. Sabah içindeki besinlerle birlikte suyu da tüketin. Kabızlık sorununuza çok iyi gelecektir.

Kabızlığa karşı besinler ne kadar faydalıysa, yaşamınıza hareket katmanız da o kadar önemlidir. Her gün hafif tempolu yürüyüşleri kendinize alışkanlık haline getirmeniz sindirim sisteminin çalışmasına çok önemli fayda sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor