Sağlıklı bir cilde sahip olmak için tüketilmesi gereken 10 besin

saglikli-cildin-10-mucize-besini

Sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenmek ve bakım yapmak gereklidir. Bazı besinler o kadar etkilidir ki, bir anda kırışıklıklar bile düzelebilir.  Bu nedenle cilt dokusunun gelişimi sağlıklı kalması için bazı besinlerden yardım alınmalıdır. İşte, sağlıklı cilt için tüketmenizi tavsiye edeceğimiz 10 mucizevi besin.

Yumurta:

Yumurta içerisinde bulunan B12 vitamini ve biotin, cildin esnek ve sağlıklı kalmasını sağlar. Yumurta içerisinde olan protein, kana en hızlı karışan sağlıklı proteindir. Protein, cildimizin yapı taşıdır. Cildin genç kalmasını sağlar.

Ceviz:

Ceviz içerisinde bulunan omega 3 yağ asidi, cildin elastikiyet kazanmasını sağlar. Bu sayede, ciltte kırışıklık oluşmasına engel olunur. Olan kırışıklıklarda azalır.

Turuncu renkli sebzeler:

Bu sebze ve meyveler antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikallere karşı koruma sağlamaktadır. Serbest radikaller cildin kırışmasına neden olmaktadır. Havuç, brokoli, kayısı, hurma kuvvetli antioksidanlardır.

Kırmızı et:

Çinko ve demir içeren kırmızı et, az yenildiğinde cilt sağlığı kötüye gider. Haftada en az 2 defa kırmızı et tükettiğinizde cilt yapınız sağlıklı kalır.

Süt ve ürünleri:

İçerdiği kalsiyum ve zengin mineraller nedeni ile sağlıklı cilt yapısını desteklemektedir. Her gün en az 2 porsiyon kadar süt ve süt ürünleri tüketmek bu nedenle çok önemlidir.

Balık:

Balık içeriğinde bulunan omega 3 sayesinde, cildin elastik ve nemli kalmasını sağlar. Haftada en az 2 defa balık tüketmek, sağlıklı cilt için gereklidir.

Mor renkli meyveler:

Flavonoidler, mor renkli meyveler içerisinde bol miktarda bulunur. Böğürtlen, dut, ahududu, yaban mersini gibi mor renk olan meyveler, kan dolaşımını düzenler. Cildi kırışıklıklardan arındırır. Geç yaşlanmayı sağlar.

Kefir:

Kefir kuvvetli bir probiyotiktir. Probiyotikler, vücudumuza yararlı olan bakterilerdir. Bu bakteriler cildi içten ve dışarıdan onarır.

Zeytinyağı:

Cilt dokusu üzerinde belki de en etkili olan gıda zeytinyağıdır. Zeytinyağı, cildin yaşlanmasını önler, nemli tutar ve elastikiyet kazandırır. Zeytinyağı içerisinde bol miktarda omega 3 yağ asidi vardır.

Su:

Cildin nem dengesi için çok önemlidir. Su, cildin nemli kalmasını sağlar. Üstelik, toksinler su sayesinde atıldığından cildin pürüssüz görünmesi su ile olur.  Her gün günde 2-2.5 litre kadar su içilmelidir.

Leave a Reply