Sabahları aç karnına sıcak su içmenin faydaları

sabahları aç karnına ılık su içmenin faydaları

Sıcak veya ılık su içmenin faydaları nelerdir, sabahları aç karnına ılık su içmek hakkında detaylı bilgi. Sabah kalktığınızda aç karnına ılık su içtiğinizde vücudunuzda neler olduğunu biliyor musunuz? Her sabah kalktığınızda hiçbir şey yemeden içeceğiniz bir bardak ılık suyun vücuda olan faydaları ile ilgili birçok araştırmalar yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalarda kahvaltı etmeden önce ılık bir bardak su içmenin insan sağlığı açısından büyük önemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Siz de yazımızı okuduktan sonra sabahları aç karnına ılık su içmeye başlayabilir, zamanla da neler olduğunu görebilirsiniz.

Sıcak su içmenin faydaları nelerdir?

1- Ağrıları azaltır ve yatıştırır:

Sabah kalktığınızda ilk iş olarak bir bardak sıcak su ( ne çok sıcak ne de soğuk ) ya da ılık su oldukça etkili doğal bir ilaç görevi görmektedir. Kılcal damar sirkülasyonunu düzeltmekte, kasları rahatlatarak kas kramplarını önlemektedir. Kadınların derdi regl dönemi sancılarının da azalmasında etkilidir. İçilecek olan ılık su karın kaslarını rahatlatmakta ve karın ağrılarını gidermektedir. Bu sayede güne çok daha zinde ve enerjik başlamayı sağlamaktadır.

2- Kilo kontrolü sağlamaya yardımcıdır:

Sabahları aç karnına içilecek olan bir bardak ılık su vücut sıcaklığını arttırmakta ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Kişinin vücudu bu sayede çok daha kısa sürede çok daha fazla kalori yakabilmektedir. Ilık su kişinin böbreklerinin ve diğer boşaltım sistemlerinin sağlıklı çalışmasına destek vererek yaşanacak sorunların önüne geçmektedir.

3- Yaşlanma etkilerini geciktirir:

Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücuttaki toksik bileşen miktarında da artış olmaktadır. Her sabah içilecek bir bardak ılık su, vücutta biriken bu toksik maddelerin atılmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede de yaşın getirdiği yaşlılık etkilerini yavaşlatmakta ve ciltte elastikiyetin artmasını sağlamaktadır.

4- Sindirim sistemine iyi gelir:

Vücutta yaşanabilecek su eksikliği şişmeler ve kramplara neden olabilmektedir. Her sabah aç karnınıza içeceğiniz ılık su sayesinde bağırsakların çalışmasına yardımcı olabilir, vücut fonksiyonlarının ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

5- Sirkülasyon:

Sabah aç karnına bir bardak ılık su içmek ve bunu her sabah yapmak, kan dolaşımının iyi ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Leave a Reply