Strese karşı savaşan 9 mucizevi besin

Stresle savaşan 9 besin

Strese karşı savaşan 9 mucizevi besin: , çağımızın en önemli sorunu ve çözümlenmesi gereken konusudur. Stres ve gerginliğin yemek yeme düzenini çoğu kez bozduğunu fark edersiniz. Bu durumu tersine çevirmek ister misiniz? Beslenme programınızda doğru besinleri tercih ederek stres ve stresin neden olduğu semptomlardan kurtulmanız mümkündür. İşte, stresle savaşan 9 besin maddesi;

1- Bitter çikolata:

Sakinleştirici özelliği ile herkesin bildiği ve kabul ettiği bitter çikolata, ruh halini olumlu şekilde etkileyen fenetilamin ve flavonoid maddeleri içermektedir. Bunlar da insanı çok daha mutlu bir kişi haline getirmektedir. Çikolata alırken kakao oranı yüksek olan ürünleri tercih ederseniz elde edeceğiniz etki çok daha güçlü olacaktır.

2- Light süt:

Bir bardak ılık sütün sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu biliyor musunuz? Yapılan bir araştırma sonucuna göre her gün 4 bardak süt tüketen kadınlarda, stresin neden olduğu PMS semptomlar bir bardak süt içen kadınlara oranla çok daha az görülmektedir. O yüzden hemen süt içmeye başlayın.

3- Yulaf ezmesi:

Alınan karbonhidratlar, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin hormonu üretimini sağlamaktadır. Büyük ihtimalle bundan dolayı birçok kişi kendisini endişeli ve stresli hissettiğinde yemek yemeye yönelmektedir. Bu nedenle sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını tercih etmek büyük önem taşımaktadır. Örneğin yulaf ezmesi yüksek miktarda lif içermektedir. Yüksek lif oranının olması sayesinde de vücut bu besini çok daha yavaş ve sağlıklı olarak sindirmektedir. Bu süreçte vücudunuz serotonin hormonu üretmeyi sürdürmekte ve bu sürede de kendinizi daha uzun müddet iyi hissetmektesiniz. Ayrıca kan şekerinizin hızlı yükselmesine de engel olursunuz.

4- Somon balığı:

Somon balığı ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek oranda omega 3 yağ asitleri bulunduğu ve bunun serotonin seviyesini yükselterek stresin azalmasını sağladığı görülmüştür. Omega 3 bakımından iyi düzenlenmiş bir beslenme programı kortizol ve adrenalin hormonu üretimini minimuma indirmektedir.

5- Ceviz:

Güçlü bir antioksidan olan ceviz, yüksek adrenaline bağlı olarak kalbi fazla çalışan kişilerin tansiyonlarını düşürmeye yardımcı olan bir besindir. Uzmanlar, her gün birkaç adet ceviz tüketmenin sağlık açısından çok önemli olduğu konusunda birleşmektedirler.

6- Ayçiçeği çekirdeği:

Folik asit bakımından çok zengin bir besin olan ayçiçeği çekirdeği, aynı zamanda mutluluk veren dopamin hormonu üretimini de arttırmaktadır.

7- Ispanak:

Magnezyum bakımından zengin olan yeşil sebzeler özellikle ıspanak, vücudun strese karşı olan tepkisini arttırmakta ve kişinin daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

8- Yaban mersini:

Güçlü bir antioksidan olan yaban mersini, vücuttaki kortizol gibi stres hormonlarının etkisini ortadan kaldırmaktadır.

9- Papatya çayı:

Papatya çayı, içeriğindeki flavonoidler nedeniyle yatıştırıcı bir etki göstermektedir. Papatya çayı içerek rahatlayabilir ve uykunuzu düzene sokarak güne daha iyi başlamanızı sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply