Yedi maddede Mide yanması nedenleri ve çözümleri

mide-yanmasina-yol-acan-nedenler-ve-cozumleri

Mide yanması hemen hemen hepimizin aralarla yaşadığı bir sorundur. Pek çok insan yediği ve içtiği çeşitli gıdalardan sonra mide yanması yaşar. Mide yanması şikayeti olanlara bazı yiyecekleri sınırlandırmak ve hiç yememek için öneriler yapılır. İşte, mide yanmasına yol açan nedenler ve çözümleri.

Çok yemek yemek:

Mide yanması olanlar, genelde çok fazla yemek yiyen kişilerdir. Masaya oturduğunuzda çok fazla yemek yemek, mide yanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle az yemek ve porsiyon küçültmek mide yanmasına iyi bir çözümdür.

Acele yemek yemek:

Gün içinde zamanınız az ve hızlı yemek yiyorsanız mide yanması yaşamanız gayet doğaldır. Çünkü iyi çiğnemeden ve hızlı yenilen yemekler reflüye neden olur. Bu nedenle iyi çiğneyerek, yavaş yemek yemelisiniz.

Yağlı yiyecekler:

Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi uzun sürer ve midede uzun kalır. Bu şekilde yağlı yemekten uzak durun. Kızartma yerine buğulama, haşlama, fırında pişen ve ızgara yemek yiyin.

Asitli yiyecekler:

İçerisinde asit olan yiyecekler domates, sirke ve turunçgiller mide yanmasını tetikler. Asit içeren yiyecekleri çok seviyorsanız porsiyonları küçültün ve yanında içinde asit olmayan bir yiyecekle birlikte yiyin.

Mide yanmasını tetikleyen yiyecekler:

Kahve, çay, kola, alkollü içecekler mide yanmasını tetiklerler. Kafeinli içecekler, mide asidini arttırır ve alkollü içeceklerse mide kapakçığını zayıflatır. Bitki çayları ve süt ve su ile mide yanması engellenir.

Çikolata:

Çikolata içerisinde kafein barındırır. Bu nedenle, çikolata mide yanmasını tetikler. Çikolatayı az yiyerek, çikolatanın mideye zarar vermesinin önüne geçersiniz.

Acı yemekler:

Acı, midede asidin artmasına neden olur. Mide yanması asidin artması ile birlikte başlar. Soğan, sarımsak, acı baharat ve soslar mide yanmasına neden olur. Mide yanması olduğu halde acıdan vazgeçemiyorsanız daha az acı baharatlar kullanmakta fayda vardır.

Mide yanmasında dikkat edilecekler:

Hepimizin midesi farklıdır. Bu nedenle bazılarında mide yanması yapan yiyecek ve içecekler sizde yanma yapmayabilir. Bu nedenle yemek yerken hangi gıdanın midenizi rahatsız ettiğine dikkat edin. ortaya çıkan listede olan gıdaları artık almayın.

Sakız çiğnemek salya üretimini arttırır. Salya mide asidini nötralize eder. Bu nedenle sakız çiğneyerek, mide yanmasından uzak durabilirsiniz.

Yemek yedikten hemen sonra uzanmayın. Yatmadan en az 2-3 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sigara kullanmak ve alkol almak mide ekşimesini arttırır. Bu nedenle sigara ve alkolü sınırlayın ve mümkünse bırakın.

Aralarla mide yanması yaşıyorsanız bu doğaldır fakat şikayetler uzun sürüyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Leave a Reply