Sağlılı ve iyi Kararlar Vermenin 5 Etkili yolu

Daha iyi kararlar vermenin 5 yolu

Sağlılı ve iyi Kararlar Vermenin 5 Etkili yolu: Hayatınızla alakalı önemli ve büyük kararlar almak üzereyseniz aklınızı ve kalbinizi çok iyi kullanabilmelisiniz. İnsan, zihnin bilinçli tarafı ile birlikte bilinçdışını da kullanabildiğinde çok daha iyi kararlar verebilmektedir. Doğru ve iyi kararlar vermek için işte size 5 yol;

1- Bütün seçenekleri göz önüne alın:

Karar vermek için seçeneklerinizi belirlediğiniz ve bu seçeneklerinizi daraltmadan evvel, tümünün üzerinde iyice düşündüğünüzden emin olmalısınız. Bu konuda biraz da olsa beyin fırtınası yapmanız size yardımcı olacaktır. Bunu yaparak değerlendirmemiş olduğunuz başka bir seçenek var mı? ya da başka neler yapabilirim? gibi soruları irdeleyebilirsiniz. Bunun için önünüze boş bir kağıt alın ve alacağınız kararlar hakkında ne varsa bu kağıda yazın. Eleştirilerde bulunmadan olasılıklar üzerinde odaklanın ve buna göre hareket edin.

2- uyumak:

Yapılan bazı araştırmalarda zihnimizin bilinçli kısmıyla birlikte bilinçdışını bir arada kullanabildiğimizde çok daha iyi kararlar verdiğimiz tespit edilmiştir. Bilinçaltında aynı anda farklı şeyler düşünme limiti yoktur. Değişik seçenekler üretip boş bir kağıt alın ve bir yere koyup başka bir şey yapmaya başlayın. Mesela, film izleyebilir ya da bir kitap okuyabilirsiniz.

3- Seçenekleri elemine edin ve daraltın:

Elde ettiğiniz tüm olasılıklara ve seçeneklere zinde bir beyinle tekrardan bakmalısınız. İyi seçenekler olarak gördüğünüz maddelerin altını kalınca çizin. Mevcut seçeneklere göre daha kötü gibi duranları listeden silip atın. İyi karar vermenizi sağlayabileceğini düşündüğünüz ve umut vadeden birkaç seçenek kalana dek seçeneklerin üzerinde düşünmeyi sürdürün.

4- Avantaj ve dezavantajlar:

Seçenekleri sıralayacağınız kağıdı iki kolona ayırın. Bu kolonların birinin başlığı avantajlar, öteki kolonun başlığı da dezavantajlar olsun. Seçeneklerinizi bu başlıklar altında olumlu veya olumsuzluk durumuna göre toplayın ve sıralayın. Bunu yaptığınız zaman seçenekleri daha iyi tartabilir ve değerlendirebilirsiniz. Sonucunda da bir seçeneğin diğer tüm seçeneklerden daha mantıklı göründüğünü fark edeceksiniz.

5- Yeniden uyuyun:

Seçeneklerinizi sıralayacağınız kağıdı bir kenara kaldırın ve 24 saat süreyle kesinlikle ilgilenmeyin. 24 saatin sonunda bazı seçenekleri silmek isteyebilir veya karar vermiş halde uyanabilirsiniz.

Karar vermediyseniz veya karar almakta güçlük yaşıyorsanız, güvendiğiniz bir arkadaşınızı bu sürecin içine alabilirsiniz. Güvendiğiniz birinin fikirleri farklı bir bakış açısına sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Leave a Reply