Sigarayı Bırakmak İçin 4 Önemli Sebep

Sigarayı Bırakmak İçin 4 Önemli Sebep: , dünyada her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Buna rağmen, sigara alışkanlığından vazgeçmeyen binlerce insanla birlikte yaşıyoruz. Bunun başlıca nedeni; sigaranın esrar, eroin gibi bağımlılık yapan tüm zararlı maddelerden çok daha kuvvetli olmasıdır. Sigara bağımlılığından kurtulmak için, öncelikle kendinize inanmanız ve onun zararlarını iyi bilmeniz gerekmektedir. İşte, sigarayı bırakmak için 4 hayati neden ;

Kanser riski azalır:

Sigara bağımlılığı dil, gırtlak, soluk, yemek borusu, akciğer, mide, pankreas, mesane ve rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Akciğer kanseri dışında KOAH hastalığının da en büyük nedeni sigara alışkanlığıdır. Sigara içmeyi bıraktığınızda, tüm bu kanserlerin oluşma riski düşer. Kanser hastalığının diğer bir oluşma nedeni de pasif içiciliktir. Fazla sigara içilen ortamlarda bulunduğunuzda kanser riskiniz hızla yükselir.

Sigarayı bırakınca nefes alıp vermeniz düzelir:

Sigarayı bırakmanız ile birlikte, 1 gün içinde tüm vücutta değişimler oluşur. Yaklaşık 1 gün içinde karbonmonoksit ve nikotin vücuttan atılır. Bu sayede, daha rahat nefes alıp vermek, vücudun fiziksel olarak dinçleşmesi mümkün olur. Sigaradan uzak durmak bağışıklığın yükselmesine neden olur.

Tat ve koku duyularının düzelmesi:

Sigara içenlerde, tat ve koku alma duyularında ciddi manada körelmeler oluşur. Sigara bırakıldığında, yiyecek ve içeceklerden alınan tat ve koku artmaktadır. Bunun için sigarayı bıraktıktan 1-2 gün sonrası beklenmelidir. Tat ve koku duyuları sigara sayesinde körelmektedir. Pek çok insan, sigarayı bıraktıktan sonra parfümlerin bile kokusunu farklı aldığını söylemektedir.

Sigarayı bırakınca cilt ve dişlerde olan kalite yerine geliyor:

Sigara içen kişilerde, cilt yeterince oksijen almadığından hızlı yaşlanma olmaktadır. Cildin pek çok noktasında kırışıklık ve nikotine bağlı lekeler oluşur. Ayrıca dişlerde lekelenmeler, diş etlerinde iltihaplar ve dişlerde çürükler meydana gelir. Sigarayı bıraktığınızda, cilt dokusu daha fazla oksijen almaya başlar. Bu sayede, cilt yavaş yavaş kendini toparlayarak yaşlanma etkilerinden kurtulur. Dişler eski kalitesine döner. Üstelik cilt yüzeyinde, saçlarda ve giysilerde olan kötü kokudan da kurtulursunuz.

Sigarayı bırakmaya karar vermek:

Sigarayı bırakmak için izlenecek olan en iyi yol, sigara bırakma günü belirlemektir. O gün gelinceye kadar kendinizi hazırlayın ve günü gelince bırakın. Sigara bırakma konusunda en önemli şey ilk haftalardır. İlk 2 haftayı atlatmaya çaba gösterin. Daha sonrasında sigara alışkanlığından kurtulun. Daha önce sigara bırakmakta başarısız olduysanız, bunları düşünmeyin ve kararlı olun.  Yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakmak için 3-4 defa deneme yapan kişilerin bırakmakta çok daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Uzman yardımı alın:

Sigarayı bırakmak için, psikolojik destek almak aslında başarıyı arttırmaktadır. Sigara, bağımlılık yapan maddeler arasında en kuvvetlisi olduğu için, bırakmak da çok zor olmaktadır. Göğüs hastalığı uzmanları tarafından yürütülen, sigara bırakma polikliniklerinden de yardım alınabilir. Göğüs hastalıkları doktorlarına gittiğinizde, akciğer filmi ve solunum testi yapıldıktan sonra size bir sigara bırakma yolu önerilir. Sigara bırakılınca öksürük ve balgamda artış olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Akciğerler kendini temizlemeye başlamıştır.

Sigarayı bırakmak için 10 hayati neden

1 Sigara Hayattan 12 Dakika Çalıyor

Sigara ve alkolün zararları nedir? madde madde

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sigarayi-birakmaniz-icin-4-hayati-neden/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply