İyi Bir Kahvaltı Yapmanın Faydaları


kahvaltının faydası

İyi Bir Kahvaltı Yapmanın Faydaları ve Önemi: Kahvaltı, gün içinde en önemli öğün olarak kabul edilir. Kahvaltı yapmadığınızda kilo alırsınız, zinde olmazsınız üstelik, gün içinde dikkatinizi toplayamazsınız. Yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların konsantrasyon ve problem çözme yetenekleri artıyor. İşte, kahvaltı yapmanın faydaları;

Kahvaltıyı atlayarak çok daha az kalori alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kahvaltıyı yapmayarak, kısa sürede kilo almaya başlarsınız. İşte, bu nedenle sabahları dengeli bir kahvaltı sağlığımız için önemlidir. İşte, kahvaltının sağlığa faydaları;


Kilo kontrolü

Yapılan araştırmalarda sabahları kahvaltı yapan kişilerin kilosu normal seviyededir. Kahvaltı yapmayanlar arasından ise pek çok obezite hastası çıkmaktadır. Özetle, sabah kahvaltısı kilonuzu etkiler. Kahvaltı yapan kişiler, daha az acıkırlar. Bu sayede gün içinde çok daha az yemek yerler. Dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyenler için kahvaltı denge sağlamaktadır. Bir diyet programı uygulayanların ve ideal kilosuna dönen insanların çoğunluğu sabah kahvaltısı yapmaktadır. Sağlıklı bir kahvaltı, enerji verir ve kasların enerji dolmasını sağlayarak, fiziksel aktiviteyi güçlendirir.


Kan şekeri düzeyi

Sabah kahvaltısı yapanların kan şekeri yavaş bir şekilde yükselir. Bu sayede açlık hissi oluşmaz ve uzun süre tokluk vardır. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Şeker hastalığı ve kalp hastalıklarında koruyucudur. Bu nedenle kalp ve şeker hastalarına diyet listesi verilirken mutlaka kahvaltı vardır.

Daha enerjik olmak

Lif ve karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltı yapmak, daha az yorgunluk çekmenize neden olur. Sabah kahvaltısı, kaslarınızı enerji ile doldurur ve zihniniz çok daha rahattır. Beyin ve kaslar glikoz olmadan çalışamayacağından mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalıdır.

Kolesterol

Yapılan araştırmalarda kahvaltıyı atlayanların, yüksek kötü kolesterole ve yüksek insülin direncine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Kahvaltı yapanlar, yapmayanlara göre çok daha az kalori tüketir.

Hafıza

Yüksek enerji veren yiyecekler ile yapılan kahvaltı, kısa zaman için hafızayı güçlendiriyor. Aslında olması gereken dengeli bir kahvaltıdır. Dengeli yapılan kahvaltı, hafızayı gün boyu dinç tutuyor.

Vitamin ve mineral almak

Sadece hafta sonu kahvaltı yapan kişiler, çok fazla kalori ve yağ alıyorlar. Bu durumda vücuda, az vitamin ve mineral alınır. Fakat, düzenli kahvaltı yapanlar daha dengeli ve A, C vitaminli, kalsiyumlu, proteinli kahvaltı yapmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 4,50 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor