Sağlık alanında popüler meslek Diyetisyenlik

Sağlık alanında popüler meslek Diyetisyenlik 1

Diyetisyenlik doğru gelişim, sağlığın korunması ve hayat kalitesinin artırılması amacıyla, temel beslenme ilkelerini göz önünde bulundurarak, bireyler ve topluluklar için beslenme programları planlayan meslek dalıdır.

Diyetisyenler tüm bu beslenme programlarını planlarken, içerisinde bulundukları toplumun kültürel ve sosyolojik değerlerini de göz önünde bulundururlar. Ayrıca diyetisyenler, beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarına da çareler bulur ve mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalar yapar. Doğru beslenme konusunda toplumu yönlendiren diyetisyenler, bu konu ile ilgili eğitim programlarını da planlayan kişilerdir.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyenlik, ilk defa 1961 yılında bir meslek olarak tanımlanmıştır. Üniversitelerde bulunan sağlık bilimleri fakültelerinin beslenme ve diyetetik bölümlerinden mezun olmaya hak kazanan kişilere “Diyetisyen” unvanı verilir.

Diyetisyenlik, son yıllarda sadece zayıflama reçeteleri hazırlayan bir meslek dalı olarak lanse edilmiş olsa da, bir diyetisyenin görevi bundan çok daha fazlasıdır.

Diyetisyen, bireylerin ve dolayısıyla toplumun ruhsal ve bedensel olarak tam bir iyilik hali içerisinde bulunmasına, yani sağlıklı olmasına katkıda bulunan insanlardır. Mevcut besin kaynaklarının, en verimli şekilde kullanılmasını sağlayacak bilgi ve farkındalığı topluma kazandıracak olan kişiler diyetisyenlerdir. Doğru beslenme konusunda toplumu yönlendiren kişilerdir.

Diyetisyenler toplu beslenme programları hazırladıkları zaman, temel beslenme ilkelerini göz önünde bulundurarak, kişilerin ortalama yaşları, günlük harcadıkları kalori miktarı gibi temel noktaları dikkate alarak, daha genel reçeteler hazırlarlar. Ancak bireysel beslenme programları hazırlarken, kişinin yaşı, beden kitle endeksi, vücudundaki su, yağ ve kas oranı, vücudundaki vitamin ve mineral dengesi, hormon düzeni, günlük harcadığı ortalama kalori ve kişisel alışkanlıkarını göz önünde bulundurarak, kişiye özel programlar hazırlarlar.

Diyetisyenler Nerelerde Çalışır?

Doğru beslenmeye artan ilgi ile birlikte, diyetisyenlerin günümüzde çalışma alanları oldukça fazladır. Diyetisyenler, özel veya kamuya ait ulusal veya uluslararası yataklı hastanelerde, polikliniklerde, tıp merkezlerinde, kaplıca ve spa gibi alternatif sağlık merkezlerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, belediyelerde, yaşlı bakım evlerinde, çocuk esirgeme kurumlarında, yurtlarda, catering şirketlerinde, büyük fabrikalarda, spor kulüplerinde, estetik ve güzellik nerkezlerinde, spor salonlarında, besin takviyesi üreten firmalarda, ilaç şirketlerinde, bazı araştırma kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca kendi ofislerini açarak danışan kabul edebilirler.

Bu yazı tavsiyeediyorum.com kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply